Biuletyn Informacji Publicznej Urzędu Miejskiego w Gliwicach

Arena Gliwice w nocy
Węzeł Sośnica o zmierzchu
Stare Miasto z lotu ptaka
Arena Gliwice w dzień
Radiostacja na tle miasta

Samolotem do Barcelony

Zamiast tłuc się samochodem kilkaset czy nawet tysiąc kilometrów częściej wybieramy samolot. Oferty tanich linii lotniczych są coraz bardziej popularne, szczególnie w granicach Europy. Szybciej, taniej i bezpieczniej znajdziemy się w Barcelonie, choć wcale nie bezproblemowo. Regulaminy lotnisk i przewoźników stawiają, bowiem swoim pasażerom rozmaite i często rygorystyczne wymagania, szczególnie, gdy mają wpływ na bezpieczeństwo lotu.
Aby podroż samolotem nie dostarczała nam dodatkowych stresów, poza strachem przed lataniem, warto zapamiętać kilka wskazówek dotyczących np. przygotowania bagażu do lotu i innych problemów, z którymi możemy się zetknąć na lotnisku.

Cena
Tanie latanie też kosztuje. Całościowa cena biletu lotniczego obejmuje taryfę lotniczą i opłaty dodatkowe. Zgodnie z obowiązującym prawem przewoźnik powinien rzetelnie i drobiazgowo informować klienta o każdym składniku ceny biletu. I tak z badań Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wynika, że 59% kosztów dodatkowych stanowią opłaty nakładane przez linie lotnicze. Pozostałe 41% to opłaty i podatki naliczane przez porty lotnicze i władze państwowe. Kłopot w tym, że system opłat dodatkowych jest nieprzejrzysty. Przewoźnicy stosują różne opłaty, używając odmiennych nazw dla takich samych usług. Utrudnia to konsumentowi porównywanie ofert. Pomimo to, kupując bilet lotniczy, analizujmy oferty kilku przewoźników właśnie pod kątem dodatkowych opłat np. za płatność kartą kredytową, odbiór biletu na lotnisku (samodzielny wydruk biletu może obniżyć cenę biletu). Ponadto każdy z przewoźników może mieć inne zasady zwrotu biletu w przypadku rezygnacji z usługi lub inne wymagania dotyczące ilości i gabarytów bagażu. Wszystkie informacje musimy uzyskać przed lub w trakcie rezerwacji biletu. Są one zawarte w regulaminie nazywanym Ogólnymi Warunkami Przewozu, który jest częścią zawieranej przez konsumenta umowy.

Bagaż, czyli co wolno a czego nie wolno wnosić na pokład samolotu
Nowe przepisy bezpieczeństwa na lotniskach, UE, Norwegii, Islandii i Szwajcarii dotyczą wszystkich pasażerów. Rozróżniany jest bagaż podręczny, czyli wnoszony do kabiny samolotu i bagaż rejestrowany, czyli ten, który przewożony jest w lukach samolotu. W obu przypadkach każdy z przewoźników może narzucać inne limity wagowe i gabarytowe. Ponad ten limit narzucane są na pasażerów dodatkowe opłaty za każdy kilogram nadwagi. Zazwyczaj bagaż rejestrowany nie powinien przekraczać 20 kg w klasie ekonomicznej, a 30 kg w klasie pierwszej i biznes. Do kabiny, jako bagaż podręczny, zazwyczaj bezpłatnie, można wnieść torbę nie większą niż 5 – 10 kg. Pakunek przekraczający ten limit zostanie natychmiast przekazany do luku bagażowego za dodatkową opłatą. Jako bagaż podręczny warto zabrać  cenną i delikatną elektronikę (np. aparat fotograficzny, laptop, biżuterię), a także niezbędne lekarstwa (poza płynnymi) i okulary. Ogólnie rzeczy delikatne i cenne, które mogą ulec uszkodzeniu przy przeładunkach w porcie lotniczym.
To czego nie wolno wnosić na pokład samolotu w bagażu podręcznym jest rygorystycznie wyliczone i skrupulatnie sprawdzane przez urzędników celnych. Lista zakazanych przedmiotów to: woda i inne napoje, zupy, syropy, kremy balsamy i olejki, perfumy, spraye, żele (np. do włosów i do kąpieli), płyny w pojemnikach pod ciśnieniem (w tym dezodoranty), pianki do golenia i inne pianki, pasty np. do zębów, mieszanki półpłynne, tusze do rzęs i inne substancje o podobnej konsystencji. Wszystkie te przedmioty są natychmiast rekwirowane przez celników, tak samo jak ostre przedmioty takie jak pilniki do paznokci czy tez najmniejsze nawet nożyczki. Obecnie w bagażu podręcznym pasażer może przewozić niewielką ilość płynu w pojemnikach o maksymalnej pojemności 100 ml. Wyjątek stanowią płyny zakupione za stanowiskiem odprawy paszportowej (trzeba mieć rachunek) lub te zakupione już na pokładzie samolotu. Szczegółowe informacje znajdą państwo na stronie internetowej Urzędu Lotnictwa Cywilnego www.ulc.gov.pl, w zakładce poświęconej ochronie praw pasażera. Wykonywanie transportu lotniczego w sposób naturalny zależy od warunków atmosferycznych. Bywają one powodem opóźnień, a nawet odwołania lotu. Wówczas pasażerom przysługuj prawo do opieki. Pod pojęciem opieki należy rozumieć wyżywienie i nocleg w hotelu, wraz z bezpłatnym transportem do miejsca zakwaterowania, jak również prawo do wykonania dwóch bezpłatnych telefonów, przesłania dwóch faksów, dalekopisów, e-maili. Więcej szczegółów  na stronie internetowej Urzędu Lotnictwa Cywilnego – www.ulc.gov.pl.

Reklamacje
Jeżeli przewoźnik nie zapewnia obowiązkowych świadczeń proponuję złożyć reklamację w formie pisemnej w celach dowodowych. Często linie lotnicze nie chcą uznać racji pasażera, dlatego należy gromadzić wszelkie dostępne nam dowody. Przydatne mogą być pisemne potwierdzenia zaistniałych faktów od postronnych świadków lub policji lotniska. Jeżeli kłopoty z przewoźnikiem narażają nas na konieczne wydatki – zbieramy wszelkie paragony i rachunki. Będą stanowiły załączniki do reklamacji, którą składamy u przewoźnika. Jeżeli nie odpowie lub odpowiedź nie będzie zadowalająca – pasażer może wnieść kolejną skargę do Urzędu Lotnictwa Cywilnego i działającej przy nim Komisji Ochrony Praw Pasażerów. Pismo reklamacyjne powinno być rzeczowe i wyważone, czyli pozbawione emocji i przedstawiać starannie wyliczone zarzuty, a także określać roszczenie konsumenta. Do reklamacji należy dołączyć wyłącznie kopie biletów, paragonów, oświadczeń świadków. Wysyłamy je listem poleconym za potwierdzeniem odbioru. 

Redakcja: Izabella Leśniewska-Drwięga. Biuro Miejskiego Rzecznika Konsumentów.

Metryczka informacji
Podmiot udostępniający informacjęUrząd Miejski w Gliwicach
Informację wytworzył lub odpowiada za treśćAnna Nidzińska
Data wytworzenia informacji2020-09-11 12:41:48
Informację wprowadził do BIPSylwia Niklewicz
Data udostępnienia informacji w BIP2020-09-11 12:41:48
Dokonano anonimizacjiNIE
Rejestr zmian dokumentu
Lp.Typ operacjiImię i nazwiskoData operacji
1Zmiany w dokumencieSylwia Niklewicz14-09-2020 10:26:29
2Utworzenie dokumentuSylwia Niklewicz11-09-2020 12:41:48