Odpowiedź na zapytania do specyfikacji istotnych warunków zamówienia
Zgodnie z art. 38 ust. 2 ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. Prawo zamówień publicznych (t.j. Dz. U. z 2019 r. poz. 1843), w związku ze złożonym zapytaniem do treści specyfikacji istotnych warunków zamówienia w imieniu Zamawiającego udzielam następujących wyjaśnień:
Pytanie nr 1:
Zwracamy się z prośbą o wyjaśnienie sformułowania „pożądane jest” w Art. 1, punkt 9 SZPIK. Czy Inżynier ma obowiązek zatrudnienia na umowę o pracę inspektorów nadzoru?
Odpowiedź:
Zamawiający informuje, że Inżynier Kontraktu nie ma obowiązku zatrudniania inspektorów nadzoru na umowę o pracę.
Pytanie nr 2:
Zwracamy się z prośbą o zmianę terminu 14 dni na 30 dni w Art. 2, punkt 2 oraz powiązanym z nim Art. 4 punkt 5 SZPIK. Termin 14 dni na opracowanie sprawozdania wstępnego i powiązanych z nim pozostałych opracowań jest zdecydowanie za krótki i nie spotykany na tej wielkości inwestycjach i nie pozwoli na przygotowanie pełnego i rzetelnego sprawozdania.
Odpowiedź:
Zamawiający nie wyraża zgody na zmianę terminu określonego w Art. 2 ust. 2 i powiązanego z nim Art. 4 ust. 5 „Szczegółowego zakresu prac Inżyniera Kontraktu”. Zamawiający zwraca uwagę, iż wskazany ww. termin został określony w dniach roboczych, a nie kalendarzowych.
Pytanie nr 3:
Zwracamy się z prośbą o zmianę brzmienia Art. 2 w punkcie 54 SZPIK na następującą:
„Inżynier Kontraktu organizuje Rady Budowy jeden raz w tygodniu, z udziałem całego członków zespołu Inżyniera Kontraktu, dla których trwają roboty z danej branży, Wykonawców, Podwykonawców, Nadzoru Autorskiego (jeżeli jest taka konieczność) i Przedstawicieli Zamawiającego i innych zainteresowanych Stron"
Zmiana zapisu sprawi, że Radach Budowy będą uczestniczyli członkowie zespołu, którzy rzeczywiście brali udział w nadzorowanej inwestycji i nie będzie dochodziło do sytuacji, że na przykład Inspektor nadzoru branży gospodarki zielenią będzie regularnie uczestniczył w spotkaniach, na których będą omawiane sprawy związane z konstrukcją budynków.
Odpowiedź:
Zamawiający nie wyraża zgody na powyższą zmianę, gdyż będzie ona w przyszłości budziła wątpliwości interpretacyjne. Jednakże mając na uwadze intencje Wykonawcy oraz długość czasookresu robót budowlanych, Zamawiający informuje, że dokonał modyfikacji SIWZ, ZAŁĄCZNIK NR 12 („Szczegółowy zakresu prac Inżyniera Kontraktu”) do SIWZ poprzez dodanie w Art. 2 po ust. 54 nowego ust. 54a:
„54a. Na pisemny wniosek Kierownika Zespołu Inżyniera Kontraktu Zamawiający może wyrazić zgodę na nieuczestniczenie w Radzie Budowy członków zespołu Inżyniera Kontraktu, dla których roboty z danej branży nie są wykonywane przez okres co najmniej trzech tygodni liczony od dnia bieżącej Rady Budowy i jednocześnie nie jest przewidywane przez Wykonawcę robót budowlanych ich wznowienie lub wykonywanie przez następne trzy tygodnie od dnia bieżącej Rady Budowy. Uzasadnienie istnienia ww. przesłanek leży po stronie Inżyniera Kontraktu. Dla ww. zgody Zamawiającego wymagana jest forma pisemna.”
Pytanie nr 4:
Zwracamy się z prośbą o zmianę terminu 21 dni na 30 dni w Art. 4, punkt 10 SZPIK,ze względu na wielkość i skomplikowanie całej inwestycji.
Odpowiedź:
Zamawiający wyraża zgodę na zmianę terminu z 21 dni na 30 dni.
Zamawiający informuje, że dokonał modyfikacji SIWZ, ZAŁĄCZNIK NR 12 („Szczegółowy zakresu prac Inżyniera Kontraktu”) do SIWZ w powyższym zakresie poprzez nadanie Art. 4 ust. 10 następującego brzmienia:
„10. W terminie do 30 dni, licząc od dnia zakończenia odbioru końcowego robót i przekazania do użytkowania, Inżynier Kontraktu przedłoży Zamawiającemu do akceptacji sprawozdanie z całości prac zrealizowanych w trakcie trwania robót budowlanych, zwane dalej „sprawozdaniem końcowym z realizacji robót budowlanych.”
Pytanie nr 5:
Zwracamy się z prośbą o zmianę treści §1, pkt. 5 wzoru Umowy na następującą:
„Inżynier Kontraktu zobowiązuje się do dokonywania na terenie budowy podczas realizacji robót budowlanych kontroli przez wszystkich inspektorów nadzoru Zespołu Inżyniera Kontraktu, o których mowa w § 7 ust. 1 pkt 2) do 9) umowy a których roboty branżowe są w toku, co najmniej 3 (trzy) razy w tygodniu” Podobnie jak w przypadku zmiany Art. 2, pkt. 54 SZPIK, zmiana ta pozwoli uniknąć kuriozalnych sytuacji na terenie budowy.
Odpowiedź:
Zamawiający nie wyraża zgody na powyższą zmianę. Jednakże mając na uwadze intencje Wykonawcy oraz długość czasookresu robót budowlanych, Zamawiający informuje, że dokonał modyfikacji SIWZ, ZAŁĄCZNIK NR 6 („Wzór umowy”) do SIWZ poprzez dodanie w § 1 po ust. 5 nowego ust. 5a w brzmieniu:
„5a. Na pisemny wniosek Kierownika Zespołu Inżyniera Kontraktu Zamawiający może wyrazić zgodę na odstępstwo od dokonywania na terenie budowy podczas realizacji robót budowlanych kontroli przez wszystkich inspektorów nadzoru Zespołu Inżyniera Kontraktu co najmniej 3 (trzy) razy w tygodniu w przypadku, gdy roboty z danej branży nie są wykonywane przez okres co najmniej od trzech tygodni liczonych od dnia wpływu wniosku do Zamawiającego i jednocześnie nie jest przewidywane przez Wykonawcę robót budowlanych ich wznowienie lub wykonywanie przez następne trzy tygodnie od dnia wpływu ww. wniosku do Zamawiającego. Uzasadnienie istnienia ww. przesłanek leży po stronie Inżyniera Kontraktu. Dla ww. zgody Zamawiającego wymagana jest forma pisemna.”
Pytanie nr 6:
Zwracamy się z prośbą o wyjaśnienie treści §2, pkt 2, ppkt 1). We wzorze Umowy Zamawiający określił przewidywaną długość okresu robót budowlanych na 25 miesięcy, natomiast w Harmonogramie terminowo-rzeczowo-finansowym usługi Inżyniera Kontraktu, Zamawiający przewidział okres realizacji etapu robót budowlanych na 24 miesiące. Prosimy o informację, jaką ilość miesięcy Wykonawcy mają wziąć pod uwagę do wyceny.
Odpowiedź:
Zamawiający informuje, że wskazany w treści § 2 ust. 2 pkt 1) wzoru umowy 25-miesieczny okres realizacji robót budowlanych obejmuje:
- 24 miesiące wykonawstwa robót budowlanych zgodnie z § 2 ust. 2 wzoru umowy na roboty budowlane,
- 1 miesiąc na przeprowadzenie czynności odbioru końcowego robót budowlanych zgodnie z § 3 ust. 1 pkt 4) i § 6 wzoru umowy na roboty budowlane.
Wyżej wymieniony wzór umowy na roboty budowlane został udostępniony Wykonawcom poprzez zamieszczenie w treści Rozdziału 3 („Opis przedmiotu zamówienia”) pkt 4. Specyfikacji Istotnych Warunków Zamówienia dla niniejszego postępowania odnośnika do ogłoszenia o zamówieniu pn. „Zachodnia Brama Metropolii Silesia – Centrum Przesiadkowe w Gliwicach – roboty budowlane”, dostępnego w Biuletynie Informacji Publicznej Urzędu Miejskiego w Gliwicach, wraz ze wszystkimi modyfikacjami wprowadzonymi w trakcie ww. postępowania o udzielenie zamówienia oraz udzielonymi odpowiedziami na zapytania do SIWZ.
Mając jednakże na uwadze omyłkę pisarską zaistniałą w Harmonogramie terminowo-rzeczowo-finansowym usługi Inżyniera Kontraktu Zamawiający informuje, że dokonał modyfikacji SIWZ, ZAŁĄCZNIK NR 11 („Harmonogram terminowo-rzeczowo-finansowy usługi Inżyniera Kontraktu”) do SIWZ w powyższym zakresie.
Pytanie nr 7:
Dot. Pkt 8.3.2)b) oraz pkt 19.1) - doświadczenie inspektora branży konstrukcyjno–budowlanej.
Czy budynki wyszczególnione w zał. do Prawa Budowlanego wg kategorii XVII, np. centra i hale targowe, domy towarowe będą uznawane w „ocenie doświadczenia” tak jak wyszczególnione w SIWZ hale magazynowe/przemysłowe wg. kat. XVII?
Odpowiedź:
Zamawiający wyjaśnia, że nie dokonuje oceny spełniania przez Wykonawcę warunków udziału w postępowaniu na tym etapie postępowania o udzielenie zamówienia publicznego.
Ponadto Zamawiający informuje, że dokonał modyfikacji SIWZ w zakresie:
1) w Rozdziale 8 („Warunki udziału w postępowaniu”) pkt. 3 („Zdolność techniczna lub zawodowa”) ppkt. 2) lit. b) poprzez nadanie tiret drugiemu następującego brzmienia:
„- doświadczenie zawodowe w zakresie pełnienia nadzoru inwestorskiego nad budową co najmniej jednego obiektu budowlanego o konstrukcji prefabrykowanej o powierzchni zadaszenia co najmniej 1 tys. m2;”
2) w Rozdziale 19 („Opis kryteriów, którymi zamawiający będzie się kierował przy wyborze oferty wraz z podaniem wag tych kryteriów i sposobu oceny ofert”) poprzez nadanie następującej treści nowego brzmienia:
„Kryterium: doświadczenie zawodowe Inspektora nadzoru branży konstrukcyjno-budowlanej, o którym mowa w Rozdziale 8 pkt. 3 ppkt. 2) lit. b) SIWZ
- niewskazanie posiadania większego doświadczenia niż wymagane do spełnienia warunku udziału w postępowaniu - 0 pkt
- doświadczenie zawodowe w pełnieniu nadzoru inwestorskiego nad budową dwóch obiektów budowlanych o konstrukcji prefabrykowanej o powierzchni zadaszenia co najmniej 1 tys. m2 - 10 pkt
- doświadczenie zawodowe w pełnieniu nadzoru inwestorskiego nad budową trzech obiektów budowlanych o konstrukcji prefabrykowanej o powierzchni zadaszenia co najmniej 1 tys. m2 - 20 pkt
(Uwaga: doświadczenie powyżej 3 obiektów budowlanych nie będzie dodatkowo punktowane i w takiej sytuacji Wykonawca otrzyma 20 pkt)”.
Pytanie nr 8:
Dot. Pkt 8.3.2)i) - inspektora nadzoru branży gospodarki zielenią.
Zamawiający wprowadza osobę „..insp. nadzoru branży gospodarki zielenią..” Rozporządzenie wykonawcze do Prawa Budowlanego w sprawie samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie nie uwzględnia takiej specjalności ani specjalizacji. Czy do wymienionych kierunków wykształcenia osoby mającej zajmować się nadzorem nad urządzaniem terenów zieleni zamawiający uzna także mgr inż. leśnictwa?
Odpowiedź:
Zamawiający dopuszcza wykazanie wykształcenia o kierunku „Leśnictwo”.
Zamawiający informuje, że w dokonał modyfikacji SIWZ w zakresie brzmienia Rozdziału 8 („Warunki udziału w postępowaniu”) pkt 3 („Zdolność techniczna lub zawodowa”) ppkt. 2) poprzez nadanie lit. i) następującego brzmienia:
„i) 1 osoba (Inspektor nadzoru branży gospodarki zielenią) posiadającą co najmniej średnie wykształcenie o kierunku "Architektura krajobrazu", "Ogrodnictwo", "Kształtowanie i pielęgnacja terenów zielonych", "Ochrona środowiska przyrodniczego" lub "Leśnictwo" oraz posiadającą co najmniej 5-letnie doświadczenie zawodowe przy urządzaniu lub utrzymaniu terenów zieleni. Zamawiający zastrzega, że przez pojęcie "tereny zieleni" Zamawiający rozumie tereny zieleni w myśl definicji zawartej w art. 5 pkt 21) ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody (t.j. Dz. U. z 2020 r. poz. 55);”
Pytanie nr 9:
Zgodnie z rozdziałem 8 SIWZ („warunki udziału w postępowaniu”) ust. 3 pkt 1 („zdolność techniczna lub zawodowa”) – o zamówienie mogą ubiegać się Wykonawcy, którzy wykażą, że w okresie ostatnich dziesięciu lat przed upływem terminu składania ofert, a jeżeli okres prowadzenia działalności jest krótszy – w tym okresie, wykonali należycie co najmniej dwie usługi, z których każda polegała na pełnieniu funkcji Inwestora Zastępczego lub Inżyniera Kontraktu obejmującej prowadzenie w rozumieniu ustawy Prawo budowlane wielobranżowego nadzoru inwestorskiego nad robotami budowlanymi w co najmniej następujących branżach: konstrukcyjno-budowlanej, instalacyjnej sanitarnej, instalacyjnej elektrycznej i elektroenergetycznej, teletechnicznej oraz drogowej w ramach każdej z usług, o łącznej wartości nadzorowanych robót budowlanych minimum 30 000 000,00 zł brutto dla każdej z usług
w związku z zastosowaniem przez Zamawiającego w ostatnim zdaniu warunku sformułowań „łącznej” oraz „każdej” – Wykonawca zwraca się z wnioskiem o wyjaśnienie czy wartość 30 mln złotych brutto ma odnosić się do wartości całości robót budowlanych odrębnie dla każdej z wykonanych usług (to znaczy: I usługa nadzoru nad robotami o łącznej wartości min. 30 mln złotych + II usługa nadzoru nad robotami o łącznej wartości min. 30 mln złotych), czy też odwrotnie – łączna wartość robót budowlanych na obu kontraktach musi wyrażać się kwotą wyższą niż 30 mln złotych (np. I usługa nadzoru nad robotami o łącznej wartości min. 10 mln złotych oraz II usługa nadzoru nad robotami o łącznej wartości min. 20 mln złotych)?
Odpowiedź:
Zamawiający informuje, że wartość 30 mln złotych brutto ma odnosić się do wartości całości robót budowlanych odrębnie dla każdej z usług, tzn.:
- I usługa nadzoru nad robotami o łącznej wartości robót min. 30 mln zł, oraz
- II usługa nadzoru nad robotami o łącznej wartości robót min. 30 mln zł.
Pytanie nr 10:
Zgodnie z rozdziałem 8 SIWZ („warunki udziału w postępowaniu”) ust. 3 pkt 1 („zdolność techniczna lub zawodowa”) – o zamówienie mogą ubiegać się Wykonawcy, którzy wykażą, że w okresie ostatnich dziesięciu lat przed upływem terminu składania ofert, a jeżeli okres prowadzenia działalności jest krótszy – w tym okresie, wykonali należycie co najmniej dwie usługi, z których każda polegała na pełnieniu funkcji Inwestora Zastępczego lub Inżyniera Kontraktu obejmującej prowadzenie w rozumieniu ustawy Prawo budowlane wielobranżowego nadzoru inwestorskiego nad robotami budowlanymi w co najmniej następujących branżach: konstrukcyjno-budowlanej, instalacyjnej sanitarnej, instalacyjnej elektrycznej i elektroenergetycznej, teletechnicznej oraz drogowej w ramach każdej z usług, o łącznej wartości nadzorowanych robót budowlanych minimum 30 000 000,00 zł brutto dla każdej z usług
zgodnie z przepisem § 2 ust. 4 pkt 2 rozporządzenia Ministra Rozwoju z dnia 26 lipca 2016 r. w sprawie rodzajów dokumentów, jakich może żądać zamawiający od wykonawcy w postępowaniu o udzielenie zamówienia (Dz. U. poz. 1126 z późn. zm.) – w celu potwierdzenia warunku udziału w postępowaniu w zakresie zdolności technicznej lub zawodowej Zamawiający może wymagać przedłożenia przez Wykonawcę wykazu zrealizowanych usług, przy czym w okresie 3 lat przed upływem terminu składania ofert. Zgodnie z przepisem § 2 ust. 5 cyt. rozporządzenia dopuszcza się wydłużenie wskazanego okresu, jednak wyłącznie „w celu zapewnienia odpowiedniego poziomu konkurencji w postępowaniu”. Należy przy tym zauważyć, że jednocześnie celem postawionych warunków udziału w postępowaniu jest uzyskanie przez Zamawiającego najlepszej jakości przedmiotu zamówienia (świadczonych usług), a taką jakość gwarantują podmioty, które realizują obecnie wskazane usługi referencyjne, a co za tym idzie posiadają najlepszą oraz bieżącą wiedzę i doświadczenie (tak również KIO 1500/19 – wyrok z dnia 16.08.2019, zgodnie z którym warunki udziału w postępowaniu nie muszą być skonstruowane w sposób umożliwiający udział w nim każdemu wykonawcy zainteresowanemu uzyskaniem danego zamówienia. Rolą Zamawiającego jest opisanie warunków na takim poziomie, który jest usprawiedliwiony dbałością o jakość i rzetelność wykonania przedmiotu zamówienia. Warunki udziału w postępowaniu zabezpieczają również interesy Zamawiającego oraz stanowią narzędzie do weryfikacji wykonawców, pod kątem zdolności do realizacji konkretnego zamówienia. Jednakże swoboda zamawiającego w określaniu treści warunków ograniczona jest do osiągnięcia celu, jakim jest należyta realizacja zamówienia. Cel ten możliwy jest do osiągnięcia poprzez dopuszczenie do postępowania wykonawców, którzy dają rękojmię należytego wykonania przedmiotu przyszłej umowy oraz wyeliminowanie wykonawców, co do których zachodzi prawdopodobieństwo, że nie są zdolni do prawidłowej realizacji zamówienia. Ustanowienie warunku udziału w postępowaniu ma służyć bowiem zweryfikowaniu zdolności wykonawcy ubiegającego się o udzielenie zamówienia, na odpowiednim poziomie, tj. zapewniającym należyte wykonanie zamówienia)
W związku z powyższym wydłużanie podstawowego, wynikającego z przepisów terminu, do okresu 10 lat nie jest niezbędne dla zapewnienia właściwego poziomu konkurencyjności w postępowaniu i może zmierzać do sztucznego wytworzenia konkurencyjności poprzez dopuszczenie przez Zamawiającego do postępowania podmiotów, które swoje doświadczenie nabyły w odległym terminie, na podstawie nieobowiązujących już przepisów, przestarzałych norm lub w odmiennej sytuacji gospodarczej, a co za tym idzie nie dają rękojmi należytego wykonania obecnego zamówienia.
W związku z powyższym Wykonawca zwraca się o zmianę powyższego warunku udziału w postępowaniu poprzez zastąpienie terminu 10-letniego wykonania usług terminem 5-letnim (a więc wydłużonym w stosunku do okresu podstawowego, ale nadal zapewniającego właściwą jakość świadczonej usługi oraz aktualną wiedzę i doświadczenie podmiotów ubiegających się o zamówienie, a więc nadanie warunkowi poniższego brzmienia:
o zamówienie mogą ubiegać się Wykonawcy, którzy wykażą, że w okresie ostatnich pięciu lat przed upływem terminu składania ofert, a jeżeli okres prowadzenia działalności jest krótszy – w tym okresie, wykonali należycie co najmniej dwie usługi, z których każda polegała na pełnieniu funkcji Inwestora Zastępczego lub Inżyniera Kontraktu obejmującej prowadzenie w rozumieniu ustawy Prawo budowlane wielobranżowego nadzoru inwestorskiego nad robotami budowlanymi w co najmniej następujących branżach: konstrukcyjno-budowlanej, instalacyjnej sanitarnej, instalacyjnej elektrycznej i elektroenergetycznej, teletechnicznej oraz drogowej w ramach każdej z usług, o łącznej wartości nadzorowanych robót budowlanych minimum 30 000 000,00 zł brutto dla każdej z usług
Pytanie nr 11:
Zgodnie z rozdziałem 8 SIWZ („warunki udziału w postępowaniu”) ust. 3 pkt 1 („zdolność techniczna lub zawodowa”) – o zamówienie mogą ubiegać się Wykonawcy, którzy wykażą, że w okresie ostatnich dziesięciu lat przed upływem terminu składania ofert, a jeżeli okres prowadzenia działalności jest krótszy – w tym okresie, wykonali należycie co najmniej dwie usługi, z których każda polegała na pełnieniu funkcji Inwestora Zastępczego lub Inżyniera Kontraktu obejmującej prowadzenie w rozumieniu ustawy Prawo budowlane wielobranżowego nadzoru inwestorskiego nad robotami budowlanymi w co najmniej następujących branżach: konstrukcyjno-budowlanej, instalacyjnej sanitarnej, instalacyjnej elektrycznej i elektroenergetycznej, teletechnicznej oraz drogowej w ramach każdej z usług, o łącznej wartości nadzorowanych robót budowlanych minimum 30 000 000,00 zł brutto dla każdej z usług
zgodnie z jedną z zasad zamówień publicznych wyrażoną w przepisie art. 7 ust. 1 ustawy Prawo zamówień publicznych – postępowanie prowadzi się zgodnie z zasadą proporcjonalności. Powyższe (odnośnie warunków udziału w postępowaniu) potwierdziła również Krajowa Izba Odwoławcza w uchwale z dnia 2.10.2018 r. (KIO/KD 35/18), zgodnie z którą celem postępowania o udzielenie zamówienia publicznego nie jest zapewnienie bezwzględniej konkurencyjności postępowania, ale również i przede wszystkim uzyskanie świadczenia odpowiedniej jakości. Przyjęcie tezy przeciwnej prowadziłoby bowiem do niecelowości przepisów odnoszących się do warunków udziału w postępowaniu
W związku z powyższym – warunki udziału w postępowaniu muszą być skorelowane z przedmiotem zamówienia i w stosunku do niego proporcjonalne.
Analiza informacji z otwarcia ofert w postępowaniu na roboty budowlane (które mają być nadzorowane przez Inżyniera Kontraktu / Inwestora Zastępczego) wskazuje, że Zamawiający przewidział na ich sfinansowanie kwotę 205 881 116,59 złotych brutto, a średnia arytmetyczna złożonych ofert wynosi 191 493 479,30 złotych brutto.
W świetle powyższych wartości – kwota wymagana przez Zamawiającego w celu spełnienia warunku udziału w postępowaniu (30 000 000,00 złotych brutto) jest nieproporcjonalna, zaniżona i sztucznie rozszerza konkurencję o podmioty, które nie dają rękojmi należytego wykonania usługi nadzoru, ponieważ realizacje na kwotę 30 mln złotych nie są adekwatne do realizacji za kwotę około 200 mln złotych (również w zakresie rozliczeń oraz problemów i przeszkód inwestycyjnych).
W związku z powyższym Wykonawca zwraca się o zmianę powyższego warunku udziału w postępowaniu poprzez zastąpienie wartości 30 000 000,00 złotych brutto wartością bardziej adekwatną i proporcjonalną do wartości wynikającej z robót budowlanych, które mają być nadzorowane, a więc wartością 100 000 000,00 złotych brutto, a więc nadanie warunkowi poniższego brzmienia:
o zamówienie mogą ubiegać się Wykonawcy, którzy wykażą, że w okresie ostatnich pięciu lat przed upływem terminu składania ofert, a jeżeli okres prowadzenia działalności jest krótszy – w tym okresie, wykonali należycie co najmniej dwie usługi, z których każda polegała na pełnieniu funkcji Inwestora Zastępczego lub Inżyniera Kontraktu obejmującej prowadzenie w rozumieniu ustawy Prawo budowlane wielobranżowego nadzoru inwestorskiego nad robotami budowlanymi w co najmniej następujących branżach: konstrukcyjno-budowlanej, instalacyjnej sanitarnej, instalacyjnej elektrycznej i elektroenergetycznej, teletechnicznej oraz drogowej w ramach każdej z usług, o łącznej wartości nadzorowanych robót budowlanych minimum 100 000 000,00 zł brutto dla każdej z usług
Odpowiedź na pytania nr 10 i nr 11:
Zamawiający nie wyraża zgody na zmiany zaproponowane przez Wykonawcę.
Zamawiający informuje, że przy ustalaniu wymienionego w pytaniach nr 10 i nr 11 warunku udziału w postępowaniu kierował się zasadą proporcjonalności, którą należy rozumieć jako opisanie warunku na takim poziomie, który jest usprawiedliwiony dbałością o jakość i rzetelność wykonania przedmiotu zamówienia, bez wprowadzania – nieuzasadnionego z punktu widzenia wykonywania przyszłej umowy – ograniczenia w dostępie do udziału w postępowaniu.
Opis warunku udziału w postępowaniu należy do kompetencji Zamawiającego, który ma swobodę w jego ustalaniu, z uwzględnieniem ograniczeń wynikających z art. 7 ust. 1 oraz art. 22 ust. 1a ustawy – Prawo zamówień publicznych.
Zamawiający, korzystając z przysługującego mu uprawnienia do ustanowienia warunku udziału w postępowaniu, miał na uwadze, aby jego konstrukcja nadmiernie nie ograniczyła konkurencji, gdyż tego rodzaju ograniczenie dopuszczalne jest jedynie w jak najmniejszym stopniu, który jest niezbędny i odpowiedni do osiągnięcia celu, jakim jest należyta realizacja zamówienia.
W ocenie Zamawiającego zaproponowane przez Wykonawcę zmiany miałyby służyć ustanowieniu bardziej restrykcyjnych wymogów niż ustalone przez Zamawiającego w SIWZ dla osiągnięcia celu, jakim jest należyta realizacja zamówienia.
Zamawiający zwraca uwagę, że przepisy ustawy – Prawo zamówień publicznych nie określają minimalnego poziomu wymogów, które Zamawiający musiałby zamieścić w opisie warunków udziału w postępowaniu.
Mając na uwadze powyższe Zamawiający stwierdza brak podstaw do uwzględnienia zaproponowanych przez Wykonawcę zmian, mających na celu zaostrzenie warunków udziału w postępowaniu.
Pytanie nr 12:
Szanowni Państwo,
Nasza firma zamierza wziąć udział w postępowaniu na pełnienie funkcji Inżyniera Kontraktu zadania pn. "Zachodnia Brama Metropolii Silesia - Centrum Przesiadkowe w Gliwicach.”
Z uwagi na powyższe uprzejmie proszę o przesłanie edytowalnej wersji dokumentów przetargowych.
Odpowiedź:
Zamawiający informuje, że zgodnie z treścią uwagi zamieszczonej na końcu Rozdziału 10 („Dokumenty lub oświadczenia, składane w toku postępowania o zamówienie publiczne”) SIWZ załączniki do SIWZ w formacie *.pdf są dostępne w wersji edytowalnej. Aby przekonwertować druk np. do programu Microsoft Word należy kliknąć lewym przyciskiem myszy w kwadrat z literką "i" znajdujący się z prawej strony linka do danego formularza. Zostanie wówczas otwarty plik w HTML. Następnie należy kombinacją klawiszy "Ctrl+a" zaznaczyć cały dokument, "Ctrl+c" skopiować jego zawartość i "Ctrl+v" wkleić zawartość dokumentu do Microsoft Word.
Ponadto Zamawiający informuje, że ZAŁĄCZNIK NR 5 („Formularz cenowy”) oraz ZAŁACZNIK NR 11 („Harmonogram terminowo-rzeczowo-finansowy usługi Inżyniera Kontraktu”) do SIWZ są dostępne w wersji edytowalnej, gdyż zostały przygotowane w formacie *.xls, który jest formatem programu Microsoft Excel. ZAŁACZNIK NR 11 („Harmonogram terminowo-rzeczowo-finansowy usługi Inżyniera Kontraktu”) do SIWZ jest w pełni edytowalny, natomiast ZAŁĄCZNIK NR 5 („Formularz cenowy”) jest edytowalny w zakresie niezbędnym do wypełnienia i przygotowania załącznika do oferty.
Pozostałe załączniki do SIWZ, tj.:
- ZAŁĄCZNIK NR 6 („Wzór umowy”),
- ZAŁĄCZNIK NR 12 („Szczegółowy zakres prac Inżyniera Kontraktu”),
- ZAŁĄCZNIK NR 13 („Wzór oświadczenia Inżyniera Kontraktu o wykonaniu usługi bez udziału Podwykonawców”),
- ZAŁĄCZNIK NR 14 („Wzór oświadczenia Inżyniera Kontraktu z wykazem podmiotów uczestniczących w realizacji usługi”),
- ZAŁĄCZNIK NR 15 („Wzór oświadczenia Podwykonawcy/Dalszego Podwykonawcy”),
- ZAŁĄCZNIK NR 16 („Wzór oświadczenia Podwykonawcy o kumulatywnym przystąpieniu do długu”)
dostępne są jedynie w formacie *.pdf, gdyż nie stanowią one dokumentów lub oświadczeń składanych przez Wykonawcę w toku postępowania o udzielenie zamówienia publicznego.
Pytanie nr 13:
Zgodnie z zapisami SIWZ , pkt 7 , ppkt 2 a) Inżynier Kontraktu zobowiązuje się świadczyć usługę w terminie uwzględniającym okres wykonywania robót …; przewidywana długość tego okresu to 25 miesięcy. We wzorze umowy - Załącznik nr 6 do SIWZ § 2 pkt. 2.1 okres ten wynosi 25 miesięcy. W Załączniku nr 11 do SIWZ (załącznik nr 3 do umowy) - Harmonogram terminowo-rzeczowo-finasowy usługi Inżyniera Kontraktu Etap I – Okres wykonywania robót budowlanych- okres realizacji etapu wynosi 24 miesiące. W związku z powyższym zwracamy się o jednoznaczne określenie, jaki termin realizacji usługi Inżyniera Kontraktu w okresie wykonywania robót należy przyjąć do wyceny usługi 24 miesiące czy 25 miesięcy?
Odpowiedź:
Patrz: odpowiedź na pytanie nr 6.
Pytanie nr 14:
Szczegółowy Zakres Prac Inżyniera Kontraktu – Załącznik nr 12 do SIWZ
Art. 1, pkt 9 – Zwracamy się o jednoznaczne określenie kto konkretnie w Zespole Personelu Kluczowego Inżyniera Kontraktu musi być zatrudniony przez Inżyniera Kontraktu na podstawie umowy o pracę? Czy Zamawiający przewiduje zmianę w kryteriach oceny ofert uzupełniając je o kryterium deklarowanej przez Wykonawcę ilości osób w Zespole Personelu Kluczowego zatrudnianych na umowę o pracę? – jeżeli pożądane jest, aby inspektorzy nadzoru byli zatrudnieni przez Inżyniera Kontraktu na umowę o pracę.
Odpowiedź:
Patrz: odpowiedź na pytanie nr 1.
Dodatkowo Zamawiający informuje, że nie przewiduje dokonywania zmian w kryteriach oceny ofert w powyższym zakresie.
Pytanie nr 15:
Szczegółowy Zakres Prac Inżyniera Kontraktu – Załącznik nr 12 do SIWZ
Art.1, pkt, pkt 24 – Zwracamy się o wyjaśnienie:
a. którym podmiotom Inżynier Kontraktu przekazuje inwestycję poza Zamawiającym z którym Inżynier Kontraktu zawiera umowę?
b. w związku z tym, że to Wykonawca Robót przygotowuje dokumentację powykonawczą, a Inżynier Kontraktu weryfikuje jej poprawność i kompletność , czy wymieniony podmiot w stwierdzeniu .. którą Wykonawca ma sporządzić zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa. – oznacza Wykonawcę Robót czy Inżyniera Kontraktu?
Odpowiedź:
Zamawiający informuje, że zakres związany z drogami publicznymi i drogami wewnętrznymi zostanie przekazany do Zarządu Dróg Miejskich w Gliwicach (Gliwice, ul. Płowiecka 31), natomiast budynki kubaturowe oraz pozostałe obiekty i budowle zostaną przekazane podmiotowi wyznaczonemu przez Miasto do prowadzenia ich eksploatacji. Zamawiający niezwłocznie powiadomi Inżyniera Kontraktu o wyznaczeniu takiego podmiotu.
Ponadto Zamawiający wyjaśnia, że do sporządzenia dokumentacji powykonawczej zobowiązany będzie Wykonawca robót.
Pytanie nr 16:
Szczegółowy Zakres Prac Inżyniera Kontraktu – Załącznik nr 12 do SIWZ
Art. 1, pkt 34, ppkt b) Czy dokumentacja projektowa jest obecnie realizowana, czy została zrealizowana i odebrana przez Zamawiającego? W jakim stopniu Inżynier Kontraktu jest w stanie zweryfikować poprawność wykonania dokumentacji projektowej jeżeli nie uczestniczył w nadzorze nad jej wykonaniem?
Odpowiedź:
Zamawiający informuje, że dokumentacja projektowa została zrealizowana, a z przyczyn formalnych jest w trakcie czynności odbioru końcowego. Powyższa dokumentacja stanowi ZAŁĄCZNIK NR 7 do SIWZ w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego pn. „Zachodnia Brama Metropolii Silesia - Centrum Przesiadkowe w Gliwicach - roboty budowlane”, o którym ogłoszenie zostało opublikowane w Biuletynie Informacji Publicznej Urzędu Miejskiego w Gliwicach pod adresem:
https://bip.gliwice.eu/przetargi/zamowienia_publiczne_urzedu_miejskiego,10603,,
Zamawiający wyjaśnia, że zgodnie z treścią Art. 1 ust. 34 lit. b) Inżynier Kontraktu jest zobowiązany do sprawdzenia zgodności stanu istniejącego terenu (lokalizacji inwestycji) z dokumentacją projektową, a nie do weryfikacji poprawności wykonania dokumentacji projektowej.
Mając na uwadze powyższe Zamawiający informuje, że dokonał modyfikacji SIWZ, ZAŁĄCZNIK NR 12 („Szczegółowy zakres prac Inżyniera Kontraktu”) do SIWZ w powyższym zakresie poprzez nadanie Art. 1 ust. 34 lit. b) następującego brzmienia:
„b) sprawdzenia zgodności stanu istniejącego z dokumentacją projektową."
Pytanie nr 17:
Szczegółowy Zakres Prac Inżyniera Kontraktu – Załącznik nr 12 do SIWZ
Art. 2, pkt 2 a) zwracamy się o zmianę treści zapisu dotyczącego obowiązku opracowania przez Inżyniera Kontraktu zestawienia parametrów i wyszczególnienia wszystkich prób, urządzeń, materiałów i innych części robót niezbędnych do prawidłowego przeprowadzenia i odbioru robót budowlanych, zestawienie to powinno być wykonane przez projektanta i powinno być zawarte w dokumentacji projektowej – STWIORB.
Odpowiedź:
Zamawiający wyraża zgodę na zmianę zapisu Art. 2 ust. 2 lit. a) oraz informuje, że dokonał modyfikacji SIWZ, ZAŁĄCZNIK NR 12 („Szczegółowy zakres prac Inżyniera Kontraktu”) do SIWZ w powyższym zakresie poprzez nadanie Art. 2 ust. 2 lit. a) następującego brzmienia:
„a) na podstawie specyfikacji technicznych wykonania i odbioru robót budowlanych (STWiORB) - zestawienie podstawowych parametrów, prób, urządzeń, materiałów i innych części robót niezbędnych do prawidłowego przeprowadzenia i odbioru robót budowlanych. Powyższe zestawienie podlegać będzie aktualizacjom w trakcie realizacji robót budowlanych w ramach raportów miesięcznych,”
Pytanie nr 18:
Szczegółowy Zakres Prac Inżyniera Kontraktu – Załącznik nr 12 do SIWZ
Art. 2, pkt 2 c) wymienione zestawienie może być wykonane na podstawie zawartej umowy , czy Zamawiający jest w posiadaniu zawartej umowy o dofinansowanie zadania?
Odpowiedź:
Zamawiający zawarł umowę o dofinansowanie Projektu – jej kopia zostanie przekazana Inżynierowi Kontraktu po zawarciu umowy na usługę Inżyniera Kontraktu. Dodatkowo Zamawiający informuje, że dysponuje wstępną wersją Tabeli Elementów Rozliczeniowych, którą również przekaże Inżynierowi Kontraktu po zawarciu umowy na usługę Inżyniera Kontraktu.
Pytanie nr 19:
Szczegółowy Zakres Prac Inżyniera Kontraktu – Załącznik nr 12 do SIWZ
Art. 2 , pkt 4 z uwagi na ilość przekazywanych dokumentów czy Zamawiający dopuszcza możliwość przekazywania dokumentów drogą elektroniczną?
Odpowiedź:
Zamawiający dopuszcza przekazywanie dokumentów drogą elektroniczną w zakresie informacji niezbędnych do realizacji zadania inwestycyjnego. Natomiast w zakresie decyzji Zamawiający podtrzymuje obowiązek zachowania formy pisemnej, w tym korespondencji elektronicznej z podpisem kwalifikowanym.
Mając na uwadze powyższe Zamawiający informuje, że dokonał modyfikacji SIWZ, ZAŁĄCZNIK NR 12 („Szczegółowy zakres prac Inżyniera Kontraktu”) do SIWZ w powyższym zakresie poprzez nadanie Art. 2 ust. 4 następującego brzmienia:
"4. Wszystkie decyzje niezbędne do realizacji zadania inwestycyjnego przekazywane między Inżynierem Kontraktu a Wykonawcami robót budowlanych wymagają formy pisemnej. Kopie wszystkich pism z prowadzonej korespondencji między Inżynierem Kontraktu a Wykonawcą winny być przekazywane do wiadomości Zamawiającemu. Powyższe dotyczy także korespondencji prowadzonej z Nadzorem autorskim i przyszłymi zarządcami obiektów i budowli."
Pytanie nr 20:
Szczegółowy Zakres Prac Inżyniera Kontraktu – Załącznik nr 12 do SIWZ
Art. 2, pkt 11 wnosimy o zmianę treści zapisu dotyczącej obowiązku zatwierdzenia przez Inżyniera Kontraktu objazdów i dojazdów na teren budowy, wymienione dokumenty Inżynier Kontraktu może zaopiniować natomiast do zatwierdzania Projektu Organizacji Ruchu powołane są inne podmioty.
Odpowiedź:
Zamawiający wyraża zgodę na zmianę treści Art. 2 ust. 11 zdania ostatniego na:
"Inżynier Kontraktu opiniuje również plan objazdów i dojazdów do terenu budowy, w tym projekt tymczasowej organizacji ruchu.”
Zamawiający informuje, że dokonał modyfikacji SIWZ, ZAŁĄCZNIK NR 12 („Szczegółowy zakres prac Inżyniera Kontraktu”) do SIWZ w powyższym zakresie.
Pytanie nr 21:
Szczegółowy Zakres Prac Inżyniera Kontraktu – Załącznik nr 12 do SIWZ
Art. 2, pkt 12 zwracamy się o wyjaśnienie na jakim etapie realizacji robót Wykonawca Robót jest zobowiązany do zawierania umów BHP z przyszłymi zarządcami obiektów, z których przepisów wynika obowiązek zawierania umów BHP przez Wykonawcę Robót z przyszłymi zarządcami? Co to jest umowa BHP?
Odpowiedź:
Na podstawie przepisów ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (t.j. Dz. U. z 2019 r. poz. 1040 z późn. zm.), w tym w szczególności art. 208 ustawy – Kodeks pracy, zawiera się porozumienie o współpracy pracodawców, których pracownicy świadczący dla nich pracę, jednocześnie wykonują prace w tym samym miejscu, dotyczące zapewnienia pracownikom bezpiecznych i higienicznych warunków pracy oraz o ustanowieniu koordynatora ds. bhp sprawującego nadzór nad bezpieczeństwem i higieną pracy.
Powyższe dotyczy każdego etapu realizacji robót, dla którego zaistnieją ww. przesłanki ustawowe.
Pytanie nr 22:
Szczegółowy Zakres Prac Inżyniera Kontraktu – Załącznik nr 12 do SIWZ
Art. 2, pkt 31 wnosimy o zmianę treści zapisów dotyczących sporządzania protokołów z czynności wymienionych w ppkt od a) do c). Obowiązek sporządzania protokołów spoczywa na Wykonawcy Robót, Inżynier Kontraktu ma obowiązek kontroli wypełniania tych obowiązków przez Wykonawcę robót.
Odpowiedź:
Zamawiający wyraża zgodę na zmianę treści Art. 2 ust. 31 na:
"31. Inżynier Kontraktu jest zobowiązany do nadzoru i kontroli wypełniania przez Wykonawcę robót obowiązków umownych w zakresie:
a) odzysku materiałów pochodzących z rozbiórki,
b) usuwania materiałów niebezpiecznych,
c) przekazania złomu,
d) przekazania drewna z wycinki itp.,
w tym do weryfikacji poprawności i zgodności ze stanem faktycznym sporządzonych przez Wykonawcę robót dokumentów związanych z ww. obowiązkami."
Zamawiający informuje, że dokonał modyfikacji SIWZ, ZAŁĄCZNIK NR 12 („Szczegółowy zakres prac Inżyniera Kontraktu”) do SIWZ w powyższym zakresie.
Pytanie nr 23:
Szczegółowy Zakres Prac Inżyniera Kontraktu – Załącznik nr 12 do SIWZ
Art. 2, pkt 48 – czy Zamawiający zna przyszłych użytkowników dla przedmiotowego zadania? Jeżeli nie to w jakim terminie będzie dysponował tą wiedzą? Informacja ta jest niezbędna z uwagi na konieczność podziału faktur będących podstawą do tworzenia projektu podziału środków od rozpoczęcia robót budowlanych.
Odpowiedź:
Zamawiający informuje, że zakres związany z drogami publicznymi i drogami wewnętrznymi zostanie przekazany do Zarządu Dróg Miejskich w Gliwicach (Gliwice, ul. Płowiecka 31), natomiast budynki kubaturowe oraz pozostałe obiekty i budowle zostaną przekazane podmiotowi wyznaczonemu przez Miasto do prowadzenia ich eksploatacji. Zamawiający niezwłocznie powiadomi Inżyniera Kontraktu o wyznaczeniu takiego podmiotu.
Wszystkie faktury Inżyniera Kontraktu wystawiane będą na Miasto Gliwice (44-100 Gliwice, ul. Zwycięstwa 21, NIP: 631-10-06-640), zgodnie z treścią § 4 ust. 7 wzoru umowy, stanowiącego ZAŁĄCZNIK NR 6 do SIWZ. Nie istnieje obowiązek podziału faktur z uwagi na przyszłych użytkowników. Natomiast podział wytworzonego majątku następował będzie w oparciu o rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 3 października 2016 r. w sprawie Klasyfikacji Środków Trwałych (KŚT) (Dz. U. z 2016 r. poz. 1864).
Ponadto Zamawiający informuje, że dokonał modyfikacji SIWZ, ZAŁĄCZNIK NR 12 („Szczegółowy zakres prac Inżyniera Kontraktu”) do SIWZ poprzez nadanie Art. 2 ust. 48 następującego brzmienia:
„48. Projekt podziału wytworzonego majątku na poszczególne środki trwałe, uzgodniony z przyszłymi zarządcami obiektów i budowli Inżynier Kontraktu przekaże Zamawiającemu do 30 dni roboczych licząc od dnia zawarcia umowy. Na podstawie tego projektu Zamawiający wyda Inżynierowi Kontraktu wytyczne w zakresie ewentualnej korekty podziału majątku na środki trwałe.”
Pytanie nr 24:
Szczegółowy Zakres Prac Inżyniera Kontraktu – Załącznik nr 12 do SIWZ
Art. 2, pkt 50 – zwracamy się o wyjaśnienie kto i w jakim terminie dokona podziału na obiekty inwentarzowe?
Odpowiedź:
Stanowi to obowiązek Inżyniera Kontraktu opisany w art. 2 ust. 47-49.
Ponadto: patrz odpowiedź na pytanie nr 23 odnośnie zmiany brzmienia Art. 2 ust. 48 „Szczegółowego zakresu prac Inżyniera Kontraktu (ZAŁĄCZNIK NR 12 do SIWZ).
Pytanie nr 25:
Szczegółowy Zakres Prac Inżyniera Kontraktu – Załącznik nr 12 do SIWZ
Art. 2, pkt 52 – zwracamy się o wyjaśnienie w związku z treścią zapisu dotyczącego obowiązku powiadamiania Zamawiającego i Nadzoru Autorskiego , czy Nadzór Autorski zobowiązany jest do obecności wyłącznie w trakcie Rad Budowy?
Odpowiedź:
Nie. Obecność Nadzoru Autorskiego na Radach Budowy będzie jednym z obowiązków Nadzoru Autorskiego. Należy przyjąć, że obecność Nadzoru Autorskiego może być również wymagana na budowie, co będzie zależało od decyzji Inżyniera Kontraktu.
W związku z powyższym Zamawiający informuje, że dokonał modyfikacji SIWZ, ZAŁĄCZNIK NR 12 („Szczegółowy zakres prac Inżyniera Kontraktu”) do SIWZ poprzez nadanie Art. 2 ust. 52 następującego brzmienia:
„52. Inżynier Kontraktu potwierdza każdorazowo konieczność pobytu na budowie uprawnionego w danej branży przedstawiciela Nadzoru Autorskiego. O powyższym Inżynier Kontraktu powiadamia Zamawiającego i Nadzór Autorski co najmniej na 2 dni robocze przed terminem pobytu Nadzoru Autorskiego na budowie oraz na co najmniej 4 dni robocze przed terminem Rady Budowy, na której jest wymagana obecność Nadzoru Autorskiego.”
Pytanie nr 26:
Szczegółowy Zakres Prac Inżyniera Kontraktu – Załącznik nr 12 do SIWZ
Art. 2, pkt 62 – z uwagi na ilość uzgodnień niezbędnych do skompletowania dokumentów, zwracamy się o zmianę terminu z 7 dni roboczych na termin do 14 dni roboczych od dnia powzięcia wiedzy o konieczności wykonania robót dodatkowych.
Odpowiedź:
Zamawiający wyraża zgodę na zmianę terminu, w związku z czym Zamawiający nadaje Art. 2 ust. 62 zdaniu drugiemu następujące brzmienie:
„Inżynier Kontraktu przekaże Zamawiającemu w terminie do 14 dni roboczych od dnia powzięcia wiedzy o konieczności wykonania robót dodatkowych tj. od daty dokonania przez Wykonawcę wpisu do dziennika budowy lub od wpisu Inżyniera Kontraktu stwierdzającego konieczność wykonania robót dodatkowych.”
Zamawiający informuje, że dokonał modyfikacji SIWZ, ZAŁĄCZNIK NR 12 („Szczegółowy zakres prac Inżyniera Kontraktu”) do SIWZ w powyższym zakresie.
Pytanie nr 27:
Szczegółowy Zakres Prac Inżyniera Kontraktu – Załącznik nr 12 do SIWZ
Art. 2, pkt 79 lit. c) – prosimy o wyjaśnienie co Zamawiający rozumie pod pojęciem „rozliczanie nadzorów autorskich do stopnia zaawansowania prac budowlanych” ?
Odpowiedź:
Zamawiający informuje, że rezygnuje z określenia „rozliczanie nadzorów autorskich do stopnia zaawansowania prac budowlanych”.
Zamawiający informuje, że dokonał modyfikacji SIWZ, ZAŁĄCZNIK NR 12 („Szczegółowy zakres prac Inżyniera Kontraktu”) do SIWZ poprzez nadanie:
1) Art. 1 ust. 30 następującego brzmienia:
„30. Zamawiający w terminie do 3 dni roboczych od daty zawarcia umowy przekaże Inżynierowi Kontraktu kopie dotychczas zawartych przez Zamawiającego umów dotyczących przedmiotowego zadania, w tym umowę na roboty budowlane i umowę o dofinansowanie, oraz dokumentację projektową zadania inwestycyjnego i inne dokumenty z nim związane. Przekazanie umowy na nadzór autorski nastąpi niezwłocznie po jej zawarciu przez Zamawiającego.”
2) Art. 2 ust. 79 lit. c) następującego brzmienia:
„c) kwoty za pełnienie nadzoru autorskiego należnej Nadzorowi Autorskiemu w okresie objętym fakturą.”
Pytanie nr 28:
Szczegółowy Zakres Prac Inżyniera Kontraktu – Załącznik nr 12 do SIWZ
Art. 2 pkt 80 – w przypadku kumulacji dokumentów wymagany termin złożenia oświadczenia do 2 dni roboczych może być niewystarczający, wobec powyższego zwracamy się o wydłużenie terminu do 5 dni roboczych.
Odpowiedź:
Zamawiający wyraża zgodę na zmianę terminu, w związku z czym Zamawiający nadaje Art. 2 ust. 80 zdaniu drugiemu następujące brzmienie:
„Oświadczenie to Inżynier Kontraktu złoży do Zamawiającego w terminie do 5 dni roboczych od otrzymania faktury VAT Wykonawcy, z zastrzeżeniem ust. 81.”
Zamawiający informuje, że dokonał modyfikacji SIWZ, ZAŁĄCZNIK NR 12 („Szczegółowy zakres prac Inżyniera Kontraktu”) do SIWZ w powyższym zakresie.
Pytanie nr 29:
Szczegółowy Zakres Prac Inżyniera Kontraktu – Załącznik nr 12 do SIWZ
Art. 2 pkt 81 – w przypadku kumulacji dokumentów wymagany termin złożenia oświadczenia do 2 dni roboczych może być niewystarczający, wobec powyższego zwracamy się o wydłużenie terminu do 5 dni roboczych.
Odpowiedź:
Zamawiający wyraża zgodę na zmianę terminu, w związku z czym Zamawiający nadaje Art. 2 ust. 81 zdaniu trzeciemu następujące brzmienie:
"W terminie do 5 dni roboczych od otrzymania przez Inżyniera Kontraktu uzupełnionych/poprawionych dokumentów Inżynier Kontraktu przekaże oświadczenie zgodnie z zapisami ust. 80."
Zamawiający informuje, że dokonał modyfikacji SIWZ, ZAŁĄCZNIK NR 12 („Szczegółowy zakres prac Inżyniera Kontraktu”) do SIWZ w powyższym zakresie.
Pytanie nr 30:
Szczegółowy Zakres Prac Inżyniera Kontraktu – Załącznik nr 12 do SIWZ
Art. 2 pkt 85 lit. a) – z uwagi na fakt , że w przypadku odstąpienia od umowy z Wykonawcą robót, roboty mogą być w różnym stopniu zaawansowania zwracamy się o zmianę terminu sporządzenia inwentaryzacji robót budowlanych … do minimum 14 dni roboczych od daty odstąpienia od umowy z Wykonawcą robót.
Odpowiedź:
Zamawiający wyraża zgodę na zmianę terminu, w związku z czym Zamawiający nadaje Art. 2 ust. 85 lit. a) następujące brzmienie:
„a) w przypadku odstąpienia od umowy z Wykonawcą robót lub jej rozwiązania w drodze porozumienia:
- sporządzenia przy współudziale Wykonawcy robót inwentaryzacji wykonanych robót budowlanych, wraz z określeniem procentowego stopnia zaawansowania całości wykonanych robót, w terminie do 14 dni roboczych od daty odstąpienia od umowy z Wykonawcą robót budowlanych lub jej rozwiązania w drodze porozumienia,
- rozliczenia rzeczowo-finansowego wykonanych robót;”
Zamawiający informuje, że dokonał modyfikacji SIWZ, ZAŁĄCZNIK NR 12 („Szczegółowy zakres prac Inżyniera Kontraktu”) do SIWZ w powyższym zakresie.
Pytanie nr 31:
Szczegółowy Zakres Prac Inżyniera Kontraktu – Załącznik nr 12 do SIWZ
Art. 2 pkt 87 – zwracamy się o wyjaśnienie czy uczestnictwo w procedurze wyboru nowego Wykonawcy robót lub Nadzoru Autorskiego zależy od dobrej woli Inżyniera Kontraktu?
Odpowiedź:
Zamawiający wyjaśnia, że uczestnictwo w procedurze wyboru nowego Wykonawcy robót lub Nadzoru Autorskiego nie będzie zależne od dobrej woli Inżyniera Kontraktu.
Mając na uwadze powyższe Zamawiający informuje, że dokonał modyfikacji SIWZ, ZAŁĄCZNIK NR 12 („Szczegółowy zakres prac Inżyniera Kontraktu”) do SIWZ poprzez zastąpienie w Art. 2 ust. 87 postanowieniami ust. 87.1 oraz ust. 87.2 w następującym brzmieniu:
„87.1. W terminie do 21 dni roboczych od daty odstąpienia od umowy z Wykonawcą robót budowlanych lub jej rozwiązania w drodze porozumienia Inżynier Kontraktu przekaże Zamawiającemu dane dla opisu przedmiotu zamówienia publicznego na roboty budowlane pozostałe do wykonania po odstąpieniu od umowy lub jej rozwiązaniu w drodze porozumienia, w tym:
- opis robót pozostałych do wykonania po odstąpieniu od umowy lub jej rozwiązaniu w drodze porozumienia wraz ze szczegółowym określeniem zakresu dokumentacji projektowej, którego on dotyczy,
- przedmiary robót i kosztorysy inwestorskie dla pozostałych do wykonania po odstąpieniu od umowy robót budowlanych lub jej rozwiązaniu w drodze porozumienia,
- propozycję warunków udziału w ww. postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego na roboty budowlane w zakresie zdolności technicznej lub zawodowej Wykonawcy oraz posiadania przez Wykonawcę osób zdolnych do realizacji zamówienia.
87.2. W terminie do 21 dni roboczych od daty odstąpienia od umowy z Nadzorem Autorskim lub jej rozwiązania w drodze porozumienia Inżynier Kontraktu przekaże Zamawiającemu dane dla opisu przedmiotu zamówienia publicznego na usługi nadzoru autorskiego pozostałe do wykonania po odstąpieniu od umowy lub jej rozwiązaniu w drodze porozumienia, w tym:
- opis usług pozostałych do wykonania po odstąpieniu od umowy lub jej rozwiązaniu w drodze porozumienia wraz ze szczegółowym określeniem zakresu dokumentacji projektowej, którego on dotyczy,
- dokument z wyznaczeniem szacunkowej wartości usługi nadzoru autorskiego dla pozostałego do wykonania po odstąpieniu od umowy lub jej rozwiązaniu w drodze porozumienia zakresu nadzoru autorskiego,
- propozycję warunków udziału w ww. postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego na usługi nadzoru autorskiego w zakresie zdolności technicznej lub zawodowej Wykonawcy oraz posiadania przez Wykonawcę osób zdolnych do realizacji zamówienia.”
Pytanie nr 32:
Szczegółowy Zakres Prac Inżyniera Kontraktu – Załącznik nr 12 do SIWZ
Art. 2 pkt 99 – zwracamy się o enumeratywne wyszczególnienie czynności w celu oszacowania dodatkowych kosztów w wycenie usługi Inżyniera Kontraktu.
Odpowiedź:
Polecenia i zarządzenia Zamawiającego, o których mowa w Art. 2 ust. 99 wynikać będą z przepisów ustawy – Prawo budowlane w zakresie dotyczącym Inwestora i inspektora nadzoru inwestorskiego oraz obowiązków Zamawiającego określonych we wzorze umowy na wykonawstwo robót budowlanych dostępnej w Biuletynie Informacji Publicznej Urzędu Miejskiego w Gliwicach pod adresem:
https://bip.gliwice.eu/przetargi/zamowienia_publiczne_urzedu_miejskiego,10603,,
Pytanie nr 33:
Szczegółowy Zakres Prac Inżyniera Kontraktu – Załącznik nr 12 do SIWZ
Art. 2 pkt 101 – zwracamy się wyjaśnienie co Zamawiający rozumie pod pojęciem „standardowe biuro”? zwracamy się o precyzyjne określenie : biuro o jakim standardzie, metrażu dla ilu osób należy zapewnić? Informacje te są niezbędne do właściwego oszacowania kosztów.
Odpowiedź:
Biuro będzie stanowić miejsce pracy Zespołu Inżyniera Kontraktu. Obowiązek zapewnienia pracownikom pomieszczeń pracy odpowiednich do rodzaju wykonywanych zadań ciąży na Inżynierze Kontraktu z mocy art. 214 § 1 ustawy – Kodeks pracy (t.j. Dz. U. z 2019 r. poz. 1040 z późn. zm.). Wymagania w tym zakresie regulują m.in. rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy (t.j. Dz. U z 2003 r. nr 169 poz. 1650) i rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (t.j. Dz. U. z 2019 r. poz. 1065). Powierzchnia biura oraz jego wyposażenie, w tym umeblowanie i usprzętowienie, winny być dostosowane do charakteru pracy Inżyniera Kontraktu i ilości pracowników Inżyniera Kontraktu pracujących w ww. biurze, niemniej Zamawiający wskazuje, iż winno ono być wyposażone co najmniej w linie telefoniczne (przewodowe lub radiowe) oraz posiadać dostęp do sieci internetowej (przewodowy lub radiowy).
Pytanie nr 34:
Szczegółowy Zakres Prac Inżyniera Kontraktu – Załącznik nr 12 do SIWZ
Art. 4 pkt 10 – zwracamy się o wyjaśnienie czy 21 dniowy termin na złożenie Sprawozdania końcowego to 21 dni roboczych? Jeżeli nie, to z uwagi na stopień skomplikowania zadania to wnosimy o wydłużenie tego terminu do 28 dni.
Odpowiedź:
Patrz: odpowiedź na pytanie nr 4.
Pytanie nr 35:
Wzór Umowy – Załącznik nr 6 do SIWZ
§ 1, ust. 5 – w związku z obowiązkiem podczas realizacji robót budowlanych obecności wszystkich inspektorów nadzoru Zespołu Inżyniera Kontraktu o których mowa w § 7 ust. 1 pkt 2) do 9) co najmniej 3 razy w tygodniu, zwracamy się o wyjaśnienie czy obowiązek ten dotyczy wszystkich inspektorów nadzoru niezależnie od tego , czy dane roboty są wykonywane? Jeżeli nie, to wnosimy o doprecyzowanie zapisu o określenie, że obecność inspektorów nadzoru jest wymagana w określonej ilości pobytów w trakcie wykonywania określonego rodzaju robót.
Odpowiedź:
Patrz: odpowiedź na pytanie nr 5.
Pytanie nr 36:
Wzór Umowy – Załącznik nr 6 do SIWZ
§ 9 ust.2 pkt 3) w związku z zastrzeżeniem Zamawiającego dotyczącym zawieszenia realizacji umowy na czas trwania przeszkody w postaci braku lub wad w dokumentacji projektowej lub innych dokumentach budowy, zwracamy się o wyjaśnienie czy Zamawiający posiada kompletną, zweryfikowaną, odebraną przez siebie dokumentację projektową, aktualne uzgodnienia, pozwolenia? Jeżeli tak, to o jakich brakach mówi wymieniony zapis?
Z uwagi na konieczność skalkulowania w cenie oferty kosztów związanych z możliwością zawieszenia realizacji umowy z powodu braku lub wad w dokumentacji projektowej lub innych dokumentach budowy, zwracamy się o określenie okresu na jaki może zostać zawieszona realizacja umowy?
Odpowiedź:
Zgodnie z oświadczeniem Jednostki Projektowania Zamawiający posiada kompletną dokumentację projektową inwestycji ze wszystkimi uzgodnieniami i pozwoleniami, z zastrzeżeniem, iż część dokumentacji projektowej opracowywał będzie Wykonawca robót budowlanych zgodnie z ogłoszeniem o przetargu pn. „Zachodnia Brama Metropolii Silesia - Centrum Przesiadkowe w Gliwicach - roboty budowlane”, opublikowanym w Biuletynie Informacji Publicznej Urzędu Miejskiego w Gliwicach pod adresem:
https://bip.gliwice.eu/przetargi/zamowienia_publiczne_urzedu_miejskiego,10603,,
Dokumentacja projektowa została zrealizowana, a z przyczyn formalnych jest w trakcie czynności odbioru końcowego. Powyższa dokumentacja stanowi załącznik nr 7 do SIWZ w ww. postępowaniu o udzielenie zamówienia na roboty budowlane.
Przywołany zapis wskazuje na możliwe przyszłe okoliczności, nieznane obecnie Zamawiającemu, które mogą wyniknąć w trakcie realizacji robót budowlanych na podstawie przedmiotowej dokumentacji projektowej.
Na etapie prowadzenia niniejszego postępowania Zamawiający nie posiada wiedzy, iż takie okoliczności wystąpią i jaka może być w związku z tym długość okresu zawieszenia realizacji usługi Inżyniera Kontraktu.
Pytanie nr 37:
Wzór Umowy – Załącznik nr 6 do SIWZ
§ 11 ust. 2, pkt 1, lit b) w związku z określoną przez Zamawiającego możliwością dokonania zmian zawartej umowy dotyczących zdarzeń mających wpływ na budżet Miasta Gliwice, zwracamy się o wyjaśnienie: czy Zamawiający posiada zabezpieczone środki na realizację Centrum Przesiadkowego w Gliwicach?
Odpowiedź:
Zamawiający informuje, że posiada zabezpieczone środki na realizację Centrum Przesiadkowego w Gliwicach.
Pytanie nr 38:
Wzór Umowy – Załącznik nr 6 do SIWZ
§ 11 ust. 2, pkt 1 lit f) w związku z określonymi warunkami, w jakich Zamawiający przewiduje możliwość dokonania zmian zawartej umowy między innymi: braku w dokumentacji lub innych dokumentach budowy, zwracamy się o wyjaśnienie czy Zamawiający posiada kompletną, zweryfikowaną, odebraną przez siebie dokumentację projektową, aktualne uzgodnienia, pozwolenia? Jeżeli tak, to o jakich brakach mówi wymieniony zapis?
Odpowiedź:
Patrz: odpowiedź na pytanie nr 36.
Pytanie nr 39:
Wzór Umowy – Załącznik nr 6 do SIWZ
W związku z ogłoszonym stanem epidemii w Polsce, czy Zamawiający przewiduje możliwość przedłużenia terminu składania ofert?
Odpowiedź:
W związku z aktualnie panującą sytuacją w kraju Zamawiający na bieżąco analizuje znane mu okoliczności, które mogą mieć potencjalny wpływ na przebieg przedmiotowego postępowania o udzielenie zamówienia publicznego na realizację usługi Inżyniera Kontraktu. Zamawiający nie wyklucza możliwości skorzystania z rozwiązań uregulowanych w ustawie z dnia 29 stycznia 2004 r. – Prawo zamówień publicznych (t.j. Dz. U. z 2019 r. poz. 1843), w tym wydłużenia terminu składania ofert.
|