Odpowiedź na zapytania do specyfikacji istotnych warunków zamówienia
Zgodnie z art. 38 ust. 2 ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. Prawo zamówień publicznych (t.j. Dz. U. z 2019 r. poz. 1843), w związku ze złożonym zapytaniem do treści specyfikacji istotnych warunków zamówienia w imieniu Zamawiającego udzielam następujących wyjaśnień:
Pytanie nr 1:
Z uwagi na określenie terminu zakończenia przedmiotowej inwestycji konkretna datą, tj. do 30 czerwca 2021 r., prosimy o udzielenie odpowiedzi na pytanie, czy w przypadku przedłużania się procedury przetargowej (np. wskutek znacznego przesunięcia terminu składania ofert, wniesienia odwołania przez uczestnika postepowania przetargowego, itp.) wskazany w projekcie umowy termin zakończenia realizacji przedmiotowego zamówienia ulegnie odpowiedniemu przesunięciu?
Odpowiedź:
Zamawiający informuje, że w dokumentacji postępowania jako termin zakończenia przedmiotu umowy wskazano 13 miesięcy od daty zawarcia umowy.
Pytanie nr 2:
W związku z faktem, iż Zamawiający dopuszcza w SIWZ użycie materiałów i urządzeń technicznych równoważnych, w stosunku do materiałów i urządzeń wskazanych w dokumentacji przetargowej, prosimy o potwierdzenie, że jako równoważne Zamawiający dopuszcza użycie materiałów i urządzeń, które będą posiadały parametry rozwiązań projektowych jednak nie muszą one spełniać tych cech rozwiązań projektowych, które są nieistotne dla zasadniczej ich funkcji.
Odpowiedź:
Zgodnie z rozdziałem 3 SIWZ - Opis przedmiotu zamówienia część V zdanie 2 i 3: "Zamawiający dopuszcza rozwiązania równoważne do opisywanych w dokumentach norm, europejskich ocen technicznych, aprobat, specyfikacji technicznych i systemów referencji technicznych, o których mowa w art. 30 ust. 1 pkt 2 i ust. 3 ustawy pzp.
Oznacza to, że Wykonawcy mogą zaproponować inne niż wyszczególnione w dokumentacji rozwiązania z zachowaniem odpowiednich równoważnych parametrów technicznych dla osiągnięcia oczekiwanej funkcjonalności całego układu będącego przedmiotem zamówienia z zapewnieniem uzyskania wszelkich ewentualnie wymaganych uzgodnień, w tym zaakceptowania zmian materiałowych przez projektanta i Zamawiającego."
Procedurę zatwierdzenia wyrobów planowanych do zabudowania określa § 3 ust. 2 pkt 19) ZAŁĄCZNIKA NR 5 do SIWZ - wzór umowy. Natomiast warunki dokonywania zmian umowy określa §10 ZAŁĄCZNIKA NR 5 do SIWZ - wzór umowy. W ofercie natomiast należy wycenić zakres prac zgodny z dokumentacją przetargową. Cenę oferty należy obliczyć zgodnie z rozdziałem 18 SIWZ - Opis sposobu obliczania ceny.
Pytanie nr 3:
Mając na uwadze, iż w przedmiotowym postępowaniu dokumentację projektową, na podstawie której będzie realizowane przedmiotowe zadanie inwestycyjne, zapewnienia Zamawiający, poprzez co Wykonawca nie miał żadnego wpływu na jej opracowanie, wnosimy o uzupełnienie postanowień Umowy o dodatkowe zapisy, o proponowanej treści:
„Jednakże Wykonawca nie ponosi odpowiedzialności, w szczególności finansowej, za błędy, rozbieżności lub braki dostarczonej przez Zamawiającego dokumentacji projektowej, o której mowa w zdaniu pierwszym, których stwierdzenie wymaga specjalistycznej wiedzy projektowej lub dokonywania stosownych obliczeń i sprawdzeń. Wykonawca ma obowiązek niezwłocznego zgłaszania wykrytych w dokumentacji projektowej nieprawidłowości. Wykonawca nie jest zobowiązany do ponoszenia kosztów doprowadzenia dokumentacji projektowej do należytego stanu, ponoszenia kosztów prac koniecznych do wykonania robót zgodnie ze zmienioną, poprawioną, czy w inny sposób zmodyfikowaną dokumentacją projektową. Jeśli wskutek wykrytych błędów, braków i innych nieprawidłowości dokumentacji projektowej nie będzie możliwe kontynuowanie robót objętych przedmiotem nin. Umowy, Wykonawca jest uprawiony do wstrzymania się z wykonaniem robót i nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne opóźnienia w stosunku do podanego w umowie terminu zakończenia robót. Po otrzymaniu skorygowanej dokumentacji projektowej od Zamawiającego, sporządzony zostanie aneks, w którym Strony wprowadzą nowy termin zakończenia robót. Przesunięcie terminu końcowego nastąpi o okres od chwili przekazania przez Wykonawcę informacji o nieprawidłowościach w dokumentacji projektowej do chwili przekazania Wykonawcy skorygowanej dokumentacji.”
Odpowiedź:
Zamawiający nie wyraża zgody na dodanie przedmiotowego zapisu do ZAŁĄCZNIKA NR 5 do SIWZ - wzoru umowy.
Pytanie nr 4:
Prosimy o potwierdzenie, iż w okresie udzielonej gwarancji Zamawiający będzie ponosił koszty materiałów eksploatacyjnych.
Odpowiedź:
Jak Zamawiający wskazał w odpowiedzi na pytanie nr 12 i 13 z dnia 08.07.2020 r. oraz w odpowiedzi na pytanie nr 19 z dnia 23.07.2020 r.: "Zgodnie z pkt. 14 wzoru dokumentu gwarancyjnego "Jeśli w ramach robót budowlanych wykonanych zgodnie z Umową zainstalowano urządzenia, instalacje, systemy itp., co do których producent/dostawca żąda odpłatnego, obligatoryjnego serwisowania przez autoryzowane jednostki, Wykonawca przed ich zainstalowaniem informuje o tym Zamawiającego. Wykonawca odpowiada za serwisowanie ww. elementów i ponosi jego koszty w okresie gwarancji." W związku z powyższym koszty odpłatnych obligatoryjnych przeglądów serwisowych, w tym materiałów eksploatacyjnych z nimi związanych, ponosi Wykonawca. Pozostałe koszty eksploatacyjne ponosi Użytkownik.".
Pytanie nr 5:
Prosimy o doprecyzowanie, kto w okresie gwarancyjnym będzie odpowiedzialny za wykonywanie czynności konserwacyjnych oraz przeglądy techniczne urządzeń zamontowanych przy realizacji przedmiotu nin. zamówienia, w zakresie i na warunkach wymaganych przez obowiązujące w tym zakresie przepisy prawa oraz wymogi producenta?
Odpowiedź:
Za wykonywanie przeglądów okresowych, określonych w ustawie prawo budowlane, odpowiada Użytkownik. Wykonywanie pozostałych przeglądów wynikających z wymogów producentów jest po stronie Wykonawcy. Zgodnie z pkt. 14 wzoru dokumentu gwarancyjnego "Jeśli w ramach robót budowlanych wykonanych zgodnie z Umową zainstalowano urządzenia, instalacje, systemy itp., co do których producent/dostawca żąda odpłatnego, obligatoryjnego serwisowania przez autoryzowane jednostki, Wykonawca przed ich zainstalowaniem informuje o tym Zamawiającego. Wykonawca odpowiada za serwisowanie ww. elementów i ponosi jego koszty w okresie gwarancji." W związku z powyższym wykonywanie odpłatnych obligatoryjnych przeglądów serwisowych jest po stronie Wykonawca. Pozostałe czynności wykonuje Użytkownik.
Pytanie nr 6:
Prosimy no korektę odesłania zamieszczonego w § 7 ust. 21 projektu umowy (§ 4 ust. 4 jest w tym miejscu błędnym odesłaniem).
Odpowiedź:
Zamawiający informuje, że odesłanie jest poprawne. Nie zachodzi konieczność zmiany.
Pytanie nr 7:
W § 7 ust. 21 Umowy wprowadzony został bezwzględny zakaz obrotu wierzytelnościami. Mając na uwadze, iż Wykonawca zobowiązany będzie w znacznym stopniu kredytować przedmiotową realizację, prosimy o wprowadzenie łagodniejszej formy zapisu, która także w pełni zabezpiecza Zamawiającego, tj. przeniesienie wierzytelności Wykonawcy wynikających z Umowy na osobę trzecią dopuszczalne jest wyłącznie po uprzednim uzyskaniu pisemnej zgody Zamawiającego. Wówczas to Zamawiający decyduje, czy wyrazi ewentualną zgodę na dokonanie cesji wierzytelności np. na rzecz banku w celu zabezpieczenia spłaty kredytu, który Wykonawca mógłby uzyskać w celu finansowania przedmiotowej realizacji. Prosimy o dokonanie w umowie stosownych zmian w tym zakresie.
Odpowiedź:
Zamawiający nie wyraża zgody na zmianę przedmiotowego zapisu w ZAŁĄCZNIKU NR 5 do SIWZ - wzór umowy.
Pytanie nr 8:
Zamawiający wymaga udzielenia przez Wykonawcę rękojmi oraz gwarancji na jeden okres wynoszący minimum 36 miesięcy, maksimum 60 miesięcy. Z uwagi na fakt, iż Wykonawca nie jest producentem wielu specjalistycznych materiałów i urządzeń, których użycie jest konieczne przy realizacji przedmiotowej inwestycji, prosimy o dopuszczenie możliwości udzielenia rękojmi i gwarancji na użyte materiały i urządzenia oraz na zainstalowane systemy na okres równy okresowi gwarancji, jakiej udzielają producenci przedmiotowych materiałów i urządzeń, jednak na okres nie krótszy niż 2 lata?
Odpowiedź:
Zamawiający nie wyraża zgody na zmianę zakresu i terminu kryterium oceny ofert "gwarancja i rękojmia".
Pytanie nr 9:
Prosimy o doprecyzowanie postanowienia w § 13 ust. 11, iż prawo dochodzenia odszkodowania uzupełniającego realizowane będzie na zasadach ogólnych Kodeksu cywilnego, do wysokości rzeczywiście poniesionej szkody.
Odpowiedź:
Pojęcie odszkodowania zostało precyzyjnie określone w przepisach (np. art. 484 § 1 ustawy z dnia Kodeks cywilny - t.j. Dz. U. z 2019 r. poz. 1145 z późn. zm.). Zamawiający nie stwierdza potrzeby ograniczenia odpowiedzialności stron i nie wyraża zgody na wnioskowaną zmianę zapisu w ZAŁĄCZNIKU NR 5 do SIWZ - wzór umowy.
|