Szanowni Państwo, informujemy, że kasy Urzędu Miejskiego w Gliwicach zostały zlikwidowane.
Opis usługi:
Dzierżawa/najem nieruchomości Skarbu Państwa do 3 latWydział:
Wydział Gospodarki NieruchomościamiCo powinienem wiedzieć?
Jeżeli jesteście Państwo zainteresowani zawarciem umowy dzierżawy/najmu całości bądź części nieruchomości stanowiącej własność Skarbu Państwa, w celu przeznaczenia gruntu np.: pod teren ogródka przydomowego, na teren pod garażem, na teren do prowadzenia działalności gospodarczej itp. należy w tym celu złożyć wniosek o dzierżawę/najem nieruchomości.
Ustalenie poniższych danych przed złożeniem wniosku umożliwi sporządzenie kompletnego wniosku i przyśpieszy jego rozpoznanie:
- oznaczenie nieruchomości (numer geodezyjny działki i obręb w jakim działka się znajduje) – należy pamiętać, że w przypadku garaży lub ogródków nadane im numery porządkowe nie wskazują numeru geodezyjnego działki. Powyższe dane można ustalić samodzielnie w oparciu o dostępny na stronie internetowej Urzędu wgląd do Miejskiego Systemu Informacji Przestrzennej (http://msip-mapa.um.gliwice.pl), w Wydziale Geodezji i Kartografii tut. Urzędu lub u pracowników Wydziału Gospodarki Nieruchomościami w zakresie zasobu nieruchomości Skarbu Państwa,
- właściciel nieruchomości – informację tą można ustalić w Wydziale Geodezji i Kartografii lub Wydziale Gospodarki Nieruchomościami. W przypadku gdy właścicielem nieruchomości jest gmina Gliwice wniosek zostanie przekazany do Referatu Zarządzania Nieruchomościami. Ponadto jeżeli nieruchomość została oddana w użytkowanie wieczyste z wnioskiem o dzierżawę/najem należy wystąpić do użytkownika wieczystego,
- powierzchnia jaka ma być wydzierżawiona /wynajmowana - we wniosku należy wskazać powierzchnię (ilość metrów kwadratowych) z jakiej zamierzacie Państwo korzystać wraz ze wskazaniem powierzchni obiektów budowlanych znajdujących się na nieruchomości,
- numer porządkowy - jeżeli wniosek dotyczy np. terenu pod garażem lub wykorzystywanego jako ogródek rekreacyjny, którym nadano numer porządkowy, należy podać te oznaczenia. W przypadku ich braku rozpoznanie wniosku ułatwi szkic sytuacyjny,
- wysokość stawek czynszu dzierżawnego określona jest w Zarządzeniu Prezydenta Miasta Gliwice wykonującego zadania z zakresu administracji rządowej nr 7070/2022 z dnia 13 grudnia 2022r. w sprawie ustalenia wysokości stawek czynszu za dzierżawę albo najem gruntu oraz powierzchnię użytkową budynków stanowiących własność Skarbu Państwa oraz zasad ustalenia odpłatności w przypadku obciążania nieruchomości ograniczonymi prawami rzeczowymi.
Podanie numeru telefonu ułatwi kontakt z Państwem, przyśpieszy wyjaśnianie ewentualnych wątpliwości, a także pozwoli na szybkie poinformowanie o przygotowanych dla Państwa dokumentach.
Kto może załatwić sprawę?
Wniosek o dzierżawę/najem nieruchomości można złożyć osobiście lub za pośrednictwem innej osoby w biurze podawczym Urzędu. Można go również przesłać za pośrednictwem operatora pocztowego lub przez elektroniczną skrzynkę podawczą ePUAP, pismem ogólnym.
W celu podpisania umowy dzierżawy należy stawić się osobiście lub udzielić innej osobie pełnomocnictwa. Przed podpisaniem umowy pełnomocnik powinien przedstawić pełnomocnictwo osoby, w imieniu której występuje. Istnieje również możliwość podpisania umowy przez elektroniczną skrzynkę podawczą ePUAP.
Ile trwa załatwienie sprawy w urzędzie?
Jeżeli dla nieruchomości obowiązuje wykaz, na podstawie którego nieruchomość przeznaczona jest do wydzierżawienia/wynajęcia w trybie bezprzetargowym, średni czas oczekiwania na załatwienie sprawy wynosi ok. 30 dni. Czas ten ulega wydłużeniu jeżeli zachodzi konieczność opracowania i podania do publicznej wiadomości wykazu, określającego warunki wydzierżawienia /wynajęcia nieruchomości lub zorganizowania przetargu - jeżeli wykaz taki tryb przewiduje. Średni czas oczekiwania na załatwienie sprawy wynosi ok. 180 dni.
Sprawdź czy posiadasz wszystkie wymagane dokumenty?
Wniosek powinien być złożony na piśmie sporządzonym samodzielnie albo z wykorzystaniem formularza: Wniosek o dzierżawę/najem nieruchomości stanowiącej własność Skarbu Państwa zamieszczonego na stronie internetowej Urzędu lub pobranego w Biurze Obsługi Interesantów.
- Wniosek o dzierżawę nieruchomości Skarbu Państwa
- Wniosek o dzierżawę/najem nieruchomości Skarbu Państwa po rezygnacji
Wniosek powinien zawierać:
- dokładne określenie podmiotu występującego z wnioskiem o wydzierżawienie/wynajęcie nieruchomości, w tym podanie numeru PESEL- w przypadku osób fizycznych, numeru NIP - w przypadku przedsiębiorców, adresu zamieszkania lub siedziby, adresu korespondencyjnego,
- dokładne oznaczenie nieruchomości której dotyczy wniosek – poprzez wskazanie numeru działki, obrębu i ulicy przy której się znajduje,
- określenie powierzchni jaka ma być przeznaczona do wydzierżawienia/wynajęcia wraz ze wskazaniem powierzchni obiektów budowlanych znajdujących się na nieruchomości,
- dokładne wskazanie przeznaczenia nieruchomości lub jej części,
- ewentualnie uzasadnianie,
- własnoręczny podpis – w przypadku gdy o dzierżawę/najem wnioskuje więcej osób np. małżonkowie, podpisy powinny złożyć wszystkie osoby. W przypadku osób prawnych podpis składa osoba mogąca reprezentować wnioskodawcę.
Do wniosku należy załączyć:
- odręczny szkic wnioskowanej nieruchomości, jeżeli wniosek o dzierżawę/najem dotyczy części nieruchomości,
- w przypadku przedsiębiorców, w zależności od rodzaju prowadzonej działalności - kserokopię dokumentów: NIP, Regon, PKD oraz aktualnego odpisu z KRS lub zaświadczenia o wpisie do ewidencji działalności gospodarczej (wydanych lub potwierdzonych o aktualności nie później niż 3 miesiące przed złożeniem wniosku).
Jeżeli umowa dzierżawy/najmu ma być zawarta w wyniku rezygnacji na rzecz wnioskodawcy przez dotychczasowego dzierżawcę/najemcę należy wskazać dotychczasowego dzierżawcę/najemcę, który zobowiązany jest złożyć oświadczenie o rezygnacji i potwierdzić je własnoręcznym podpisem. W tym celu można posłużyć się formularzem wniosku o dzierżawę/najem nieruchomości po rezygnacji dostępnym (plik do pobrania poniżej) na stronie internetowej Urzędu lub do w Biurze Obsługi Interesantów, albo załączyć stosowne oświadczenie do wniosku o dzierżawę /najem.
Dodatkowo w przypadku gdy na nieruchomości znajduje się obiekt budowlany, stanowiący własność osoby prywatnej, do wniosku należy załączyć również kopię dokumentu, na podstawie którego dotychczasowy dzierżawca/najemca zbywa obiekt na rzecz wnioskodawcy.
Jakie opłaty należy ponieść i jak to zrobić?
Złożenie wniosku nie podlega żadnym opłatom.
Wysokość czynszu dzierżawnego określona w umowie dzierżawy/umowie najmu ustalana jest w oparciu o stawki podane w wykazie określającym warunki wydzierżawienia/wynajęcia danej nieruchomości lub zostaje ustalona w wyniku przeprowadzonego przetargu, w oparciu o stawki określone w Zarządzeniu Prezydenta Miasta Gliwice wykonującego zadania z zakresu administracji rządowej nr 7070/2022 z dnia 13 grudnia 2022r. w sprawie ustalenia wysokości stawek czynszu za dzierżawę albo najem gruntu oraz powierzchnię użytkową budynków stanowiących własność Skarbu Państwa oraz zasad ustalenia odpłatności w przypadku obciążania nieruchomości ograniczonymi prawami rzeczowymi.
Jak krok po kroku załatwić sprawę?
Krok 1
Ustalić dane niezbędne do wypełnienia wniosku, zgodnie z pkt."Co powinienem wiedzieć?".
Krok 2
Sporządzić dokładny wniosek i złożyć go w biurze podawczym lub przesłać do Urzędu za pośrednictwem operatora pocztowego lub przez elektroniczną skrzynkę podawczą ePUAP .
Krok 3
W przypadku pozytywnego rozstrzygnięcia sprawy - stawić się na wezwanie Wydziału w celu podpisania umowy dzierżawy/najmu. W przypadku chęci podpisania umowy przez elektroniczną skrzynkę podawczą ePUAP należy o tym fakcie uprzednio poinformować Wydział.
Jak mogę uzyskać odpowiedź na dodatkowe pytania?
Wydział Gospodarki Nieruchomościami, ul. Jasna 31A
parter, pok. 5, tel. 32-338-64-25
e-mail: gn@um.gliwice.pl
Czy można załatwić sprawę bez konieczności przychodzenia do urzędu?
Wniosek o dzierżawę/najem nieruchomości można złożyć osobiście lub za pośrednictwem innej osoby w biurze podawczym Urzędu. Można go również przesłać przez operatora pocztowego lub przez elektroniczną skrzynkę podawczą ePUAP, pismem ogólnym.
W celu podpisania umowy dzierżawy/najmu należy stawić się osobiście lub udzielić innej osobie pełnomocnictwa. Przed podpisaniem umowy pełnomocnik powinien przedstawić pełnomocnictwo osoby, w imieniu której występuje. Istnieje również możliwość podpisania umowy przez elektroniczną skrzynkę podawczą ePUAP.
Czy można załatwić sprawę elektronicznie?
Tak, sprawę można załatwić częściowo elektronicznie.Jakie przepisy prawne regulują załatwienie tej sprawy?
- Ustawa z 21 września 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (tj. Dz.U. z 2021 r. poz. 1899 z późn. zm.).
- Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. z 2020 r. poz. 1740 z poźn.zm.).
Tryb odwoławczy
Tryb odwoławczy nie występuje.
Skargi i wnioski
Skargi i wnioski związane z pracą urzędu można składać pisemnie pocztą, pisemnie bezpośrednio w urzędzie w godzinach jego pracy lub ustnie u wyznaczonego pracownika urzędu.
Skargi i wnioski można składać również pisemnie przy pomocy formularza elektronicznego znajdującego się na platformie ePUAP: Pismo ogólne do podmiotu publicznego