Ogólne zasady
Podstawowym aktem prawnym regulującym na poziomie kraju kwestię inicjatyw lokalnych jest ustawa o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie. Zgodnie z przepisami Gliwicka Inicjatywa Lokalna w szczególny sposób promować ma bezpośrednie zaangażowanie wnioskodawców w realizację zadań publicznych. Mieszkańcy mogą zgłaszać swoje pomysły, które muszą mieścić się w katalogu zadań wskazanych we wspomnianej powyżej ustawie. Aby ubiegać się o wsparcie miasta dla inicjatywy lokalnej, konieczne jest włączenie się wnioskodawców w realizację zadania. Można zadeklarować świadczenie pracy społecznej, świadczenia pieniężne lub rzeczowe. Procedurę Gliwickiej Inicjatywy Lokalnej dopełniają poniższe dokumenty:
- Uchwała Rady Miasta Gliwice w sprawie Gliwickiej Inicjatywy Lokalnej (plik w formacie pdf)
- Zarządzenie Prezydenta Miasta Gliwice w sprawie Gliwickiej Inicjatywy Lokalnej 2026
Wybór zadań do realizacji w 2026 roku nastąpi do 16 grudnia 2025 roku.
Na wsparcie zadań wybranych do realizacji w 2026 roku zaplanowano łącznie 1 205 000 zł (w 7 pulach na realizację zadań w zakresach określonych w art. 19 b ust. 1 pkt 1, 2, 3, 4, 5, 6, oraz 7 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie).
Rejestr złożonych wniosków jest dostępny w zakładce "Rejestry" (link do rejestru).
Składanie wniosków
Wnioski złożone do 13 września 2024 roku podlegają systematycznej procedurze oceny, a zadania wybrane do realizacji zostaną wprowadzone do budżetu miasta na rok 2025 (i na lata kolejne w przypadku zadań wieloletnich).
Wnioski złożone po 12 września 2025 roku podlegają systematycznej procedurze oceny, przeprowadzanej niezwłocznie po ich złożeniu, a zadania wybrane do realizacji zostaną wprowadzone do budżetu miasta na rok 2027 (i na lata kolejne w przypadku zadań wieloletnich).
Składając wniosek warto skorzystać z pomocniczego formularza wniosku, który stanowi załącznik do przedmiotowego zarządzenia Prezydenta Miasta.
Formularz pełny (wszystkie zakresy tematyczne)
Pomocniczy wzór oświadczenia władającego nieruchomością
Można skorzystać z formularza uproszczonego, przeznaczonego do wybranego zakresu tematycznego:
2) Działalnośc charytatywna, kultura, wolontariat
4) Kultura fizyczna i turystyka
5) Ochrona przyrody w tym zieleni
6) Porządek i bezpieczeństwo publiczne
Sugeruje się następujące miejsca składania wniosków:
-
pisemnie w siedzibie Centrum 3.0 – Gliwickiego Ośrodka Działań Społecznych przy ul. Zwycięstwa 1 w godzinach urzędowania lub listownie na powyżej wskazany adres Centrum; o dacie złożenia wniosku decyduje data nadania,
-
za pośrednictwem poczty elektronicznej na adres Centrum: gods@gods.gliwice.eu,
-
za pośrednictwem platformy ePUAP na adres skrzynki Centrum:/GCOP/SkrytkaESP; wniosek należy złożyć poprzez wybranie usługi „pismo
ogólne”, dodając wypełniony wniosek lub poprzez system e-doręczeń na adres AE:PL-73310-95178-UAEEA-24,, -
pisemnie w Urzędzie Miejskim w Gliwicach przy ul. Zwycięstwa 21 – w Biurze Obsługi Interesantów oraz w filii Urzędu Miejskiego przy ul. Jasnej 31A, w godzinach urzędowania.
Poprzednie edycje:
Informacje o wnioskach złożonych w 2024 r.
Informacje o wnioskach złożonych w 2023 r.
Informacje o wnioskach złożonych w 2022 r.
Informacje o wnioskach złożonych w 2021 r.
Informacja o wnioskach złożonych w 2019 r.