Szanowni Państwo, informujemy, że kasy Urzędu Miejskiego w Gliwicach zostały zlikwidowane.
Opis usługi:
Podział nieruchomościWydział:
Wydział Geodezji i KartografiiCo powinienem wiedzieć?
Podział nieruchomości polega na stworzeniu nowej konfiguracji działek w dotychczasowych granicach nieruchomości, bez zmiany właściciela.
Skutkiem dokonania podziału nieruchomości (nie dotyczy podziałów zrealizowanych niezależnie od ustaleń planu miejscowego) jest wszczęcie postępowania w sprawie ustalenia opłaty adiacenckiej.
Opłata adiacencka - zgodnie z art. 4 pkt 11 Ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami przez opłatę adiacencką należy rozumieć opłatę ustaloną w związku ze wzrostem wartości nieruchomości spowodowanym jej podziałem. Ustalona stawka procentowa opłaty adiacenckiej dla właścicieli i użytkowników wieczystych nieruchomości z obszaru miasta Gliwice, wynosi 20% różnicy między wartością, jaką nieruchomość miała przed podziałem a wartością, jaką nieruchomość ma po podziale (art. 98 a Ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami).
Podziału nieruchomości można dokonać w postępowaniu:
- dwuetapowym - jeżeli jest on zgodny z ustaleniami planu miejscowego, a w przypadku braku planu, jeżeli nie jest sprzeczny z przepisami odrębnymi albo jest zgodny z warunkami określonymi w decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu (art.93 i art.94 ustawy o gospodarce nieruchomościami),
- I etap – postanowienie o możliwości podziału,
- II etap – decyzja zatwierdzająca podział.
- jednoetapowym - niezależnie od ustaleń planu (art.95 ustawy o gospodarce nieruchomościami),
- decyzja zatwierdzająca podział.
W postępowaniu dwuetapowym po otrzymaniu postanowienia o możliwości podziału dokument ten należy przekazać geodecie uprawnionemu który w ramach pracy geodezyjnej przygotuje dokumenty niezbędne do realizacji postępowania w drugim etapie tj. mapę z projektem podziału i protokół przyjęcia granic, niezbędne do zatwierdzenia podziału nieruchomości. Natomiast w przypadku postępowania jednoetapowego wraz z wnioskiem o zatwierdzenie podziału nieruchomości należy przedłożyć kompletu dokumentów.
Kto może załatwić sprawę?
Osoba fizyczna/prawna posiadająca tytuł prawny do nieruchomości bądź osoba uprawniona do reprezentowania ww. osób poprzez posiadanie stosownego pełnomocnictwa (w przypadku osób prawnych należy pamiętać o właściwej reprezentacji zgodnej z zapisem w KRS), którego oryginał należy przedłożyć wraz z wnioskiem.
Jeżeli nieruchomość jest przedmiotem współwłasności lub współużytkowania wieczystego, podziału można dokonać na wniosek wszystkich współwłaścicieli albo współużytkowników wieczystych.
Ile trwa załatwienie sprawy w urzędzie?
Zgodnie z Kodeksem postępowania administracyjnego – do 60 dni.
Sprawdź czy posiadasz wszystkie wymagane dokumenty?
Jeżeli dokonujesz podziału dwuetapowo:
I etap:
Wniosek w sprawie podziału nieruchomości
do wniosku, w celu wydania postanowienia o możliwości podziału, należy przedłożyć w oryginałach:
- Aktualny odpis księgi wieczystej dla dzielonej nieruchomości lub oświadczenie przedstawiające aktualny stan wpisów w księdze wieczystej, o którym mowa w art. 116 ust. 2 pkt 4 Ustawy o gospodarce nieruchomościami z dnia 21 sierpnia 1997 r. Składający oświadczenie jest obowiązany do zawarcia w nim klauzuli o treści: „Jestem świadomy odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia”.
- Wstępny projekt podziału - ilość wymaganych egzemplarzy obejmuje:
- po 1 egz. dla każdej ze stron postępowania, tj.: właściciela/użytkownika wieczystego,
- 1 egz. dla organu.
- Wypis z rejestru gruntów.
- Mapa ewidencyjna.
- Decyzja o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu w przypadku dokonywania podziału w oparciu o art. 94 ust. 1 Ustawy o gospodarce nieruchomościami z dnia 21 sierpnia 1997 r. (w przypadku braku planu miejscowego).
- Pozwolenie wojewódzkiego konserwatora zabytków w przypadku nieruchomości wpisanej do rejestru zabytków, zawierające klauzulę ostateczności oraz załącznik mapowy w postaci wstępnego projektu podziału.
- Opinia rzeczoznawcy ds. zabezpieczeń przeciwpożarowych wraz z rzutami poszczególnych kondygnacji dzielonego obiektu budowlanego, na których przedstawiono przebieg projektowanej granicy.
II etap:
Wniosek o wydanie decyzji zatwierdzającej podział nieruchomości
do wniosku należy przedłożyć:
- Mapę z projektem podziału wraz z wykazem zmian gruntowych – ilość wymaganych egzemplarzy obejmuje:
- po 1 egz. dla każdej ze stron postępowania, tj.: właściciela/użytkownika wieczystego,
- 2 egz. dla organu,
- 1 egz. dla Sądu Rejonowego Wydziału VIII Ksiąg Wieczystych,
- po 1 egz. dla podmiotu nabywającego prawo do wydzielonej działki pod drogę publiczną (art. 98 Ustawy o gospodarce nieruchomościami z dnia 21 sierpnia 1997 r.).
- Protokół przyjęcia granic nieruchomości.
Dokumenty wymienione w pkt 1 i pkt 2 etapu II powinny być sporządzone przez geodetę uprawnionego, w ramach dokumentacji przyjętej do państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego.
Jeżeli dokonujesz podziału jednoetapowo:
Wniosek o wydanie decyzji zatwierdzającej podział nieruchomości
do wniosku należy przedłożyć w oryginałach:
- Aktualny odpis księgi wieczystej dla dzielonej nieruchomości lub oświadczenie przedstawiające aktualny stan wpisów w księdze wieczystej, o którym mowa w art.116 ust.2 pkt 4 Ustawy o gospodarce nieruchomościami z dnia 21 sierpnia 1997 r. Składający oświadczenie jest obowiązany do zawarcia w nim klauzuli o treści: „Jestem świadomy odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia”.
- Wypis z rejestru gruntów.
- Mapa ewidencyjna.
- Pozwolenie wojewódzkiego konserwatora zabytków w przypadku nieruchomości wpisanej do rejestru zabytków, zawierające klauzulę ostateczności oraz załącznik mapowy w postaci mapy z projektem podziału.
- Opinia rzeczoznawcy ds. zabezpieczeń przeciwpożarowych wraz z rzutami poszczególnych kondygnacji dzielonego obiektu budowlanego, na których przedstawiono przebieg projektowanej granicy.
- Mapa z projektem podziału wraz z wykazem zmian gruntowych – ilość wymaganych egzemplarzy obejmuje:
- po 1 egz. dla każdej ze stron postępowania, tj.: właściciela/użytkownika wieczystego,
- 2 egz. dla organu,
- 1 egz. dla Sądu Rejonowego Wydziału VIII Ksiąg Wieczystych.
- Protokół przyjęcia granic nieruchomości.
Dokumenty wymienione w pkt 6 i pkt 7 powinny być sporządzone przez geodetę uprawnionego, w ramach dokumentacji przyjętej do państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego.
Jakie opłaty należy ponieść i jak to zrobić?
Bez opłat. (Art. 2 ust. 1 pkt. 1 litera „h” ustawy z dnia 16.11.2006 r. o opłacie skarbowej).
Jak krok po kroku załatwić sprawę?
Krok 1
Złożenie wniosku - wniosek wolny od opłat.
Wniosek w sprawie podziału nieruchomości, bądź Wniosek o wydanie decyzji zatwierdzającej podział nieruchomości do którego należy odpowiednio załączyć oryginały dokumentów opisanych w punkcie „Sprawdź czy posiadasz wszystkie wymagane dokumenty?” - opisu usługi, można składać na jeden z poniższych sposobów:
- bezpośrednio w urzędzie w godzinach jego pracy w Biurze Obsługi Interesantów na parterze Urzędu Miejskiego,
- za pośrednictwem poczty.
Krok 2
Procedura związana z postępowaniem.
Wszczęcie postępowania w sprawie podziału następuje po przedłożeniu kompletu dokumentów wymienionych w punkcie „Sprawdź czy posiadasz wszystkie wymagane dokumenty?” - opisu usługi w zależności od obranego toku postępowania.
W przypadku postępowania dwuetapowego:
I etap - Wydanie postanowienia o możliwości podziału następuje po przedłożeniu "Wniosku w sprawie podziału nieruchomości", przez:
- Wydział Geodezji i Kartografii, który wydaje ww. postanowienie po uzyskaniu pozytywnych opinii – do 1 miesiąca.
II etap - Wydanie decyzji zatwierdzającej podział nieruchomości następuje po przedłożeniu "Wniosku o wydanie decyzji zatwierdzającej podział nieruchomości" wraz ze sporządzonymi przez geodetę uprawnionego, w ramach dokumentacji przyjętej do państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego mapą z projektem podziału wraz z wykazem zmian gruntowych oraz protokołu przyjęcia granic nieruchomości przez:
- Wydział Geodezji i Kartografii - do 1 miesiąca.
W przypadku postępowania jednoetapowego:
Wydanie decyzji zatwierdzającej podział nieruchomości następuje po przedłożeniu "Wniosku o wydanie decyzji zatwierdzającej podział nieruchomości" wraz z kompletem dokumentów wymienionych w punkcie „Sprawdź czy posiadasz wszystkie wymagane dokumenty?” - opisu usługi dotyczących postępowania jednoetapowego przez:
- Wydział Geodezji i Kartografii - do 1 miesiąca.
Termin załatwienia sprawy, niezależnie od sposobu postępowania może zostać przedłużony, o czym Wnioskodawca zostanie zawiadomiony na piśmie.
Możliwość sprawdzenia stanu realizacji spraw i korespondencji.
Sposób odbioru dokumentu (np. postanowienia, decyzji) - należy zaznaczyć we wniosku odpowiednią formę:
- Listownie,
- Osobiście (we wniosku należy wskazać numer telefonu).
Krok 3
Zakończenie postępowania.
Jeżeli w ciągu 14 dni od daty potwierdzenia odbioru decyzji przez stronę nie zostanie wniesione odwołanie od decyzji, staje się ona ostateczna. W trakcie biegu terminu do wniesienia odwołania strona może zrzec się prawa do wniesienia odwołania wobec organu który wydał decyzję. Z dniem dostarczenia organowi oświadczenia o zrzeczeniu się prawa do wniesienia odwołania, przez ostatnią ze stron postępowania decyzja staje się ostateczna i prawomocna.
Wnioskodawca może zgłosić się do Wydziału Geodezji i Kartografii, pokój: 406, 407 i 409 wraz z oryginalnym egzemplarzem decyzji na której umieszczona zostanie klauzula, iż niniejsza decyzja jest ostateczna.
Ostateczna decyzja zatwierdzająca podział nieruchomości przesłana jest z urzędu do Sądu Rejonowego Wydział VIII Ksiąg Wieczystych w celu ujawnienia podziału nieruchomości.
Jak mogę uzyskać odpowiedź na dodatkowe pytania?
W Wydziale Geodezji i Kartografii w Referacie ds. Podziałów i Rozgraniczeń,
pokój 405, 406, 407, 409 IV piętro
pod numerami telefonów: 32 238-55-31, 32 239-12-65, 32 238-56-24, 32 239-12-51
e-mail: ge@um.gliwice.pl
Czy można załatwić sprawę bez konieczności przychodzenia do urzędu?
Tak, kompletny wniosek wraz z oryginalnymi dokumentami, określonymi w punkcie „Sprawdź czy posiadasz wszystkie wymagane dokumenty?" - opisu usługi, należy przekazać za pośrednictwem urzędu pocztowego.
Czy można załatwić sprawę elektronicznie?
Nie, sprawy nie można załatwić elektronicznie.Jakie przepisy prawne regulują załatwienie tej sprawy?
- Art. 92-100 Ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami,
- Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 7 grudnia 2004 r. w sprawie sposobu i trybu dokonywania podziałów nieruchomości,
- Ustawa z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego,
- Uchwała Rady Miejskiej w Gliwicach nr VIII/201/2007 z dnia 12 lipca 2007 r. w sprawie ustalenia stawki procentowej opłaty adiacenckiej dla właścicieli i użytkowników wieczystych nieruchomości z obszaru miasta Gliwice, które są objęte podziałem (Dz. Urzędowy Województwa Śląskiego nr 140 z dnia 24 sierpnia 2007 r., poz. 2776)
Tryb odwoławczy
- Od postanowienia służy prawo wniesienia zażalenia do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Katowicach za pośrednictwem Prezydenta Miasta Gliwice w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia.
- Od decyzji przysługuje prawo wniesienia odwołania do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Katowicach za pośrednictwem Prezydenta Miasta Gliwice w terminie 14 dni od dnia doręczenia decyzji.
Odwołanie/zażalenie należy składać:
- bezpośrednio w urzędzie w godzinach jego pracy w Biurze Obsługi Interesantów na parterze Urzędu Miejskiego,
- drogą elektroniczną za pośrednictwem platformy ePUAP: Pismo ogólne do podmiotu publicznego,
- za pośrednictwem urzędu pocztowego.
Skargi i wnioski
Skargi i wnioski związane z pracą urzędu można składać pisemnie pocztą, pisemnie bezpośrednio w urzędzie w godzinach jego pracy lub ustnie u wyznaczonego pracownika urzędu.
Skargi i wnioski można składać również pisemnie przy pomocy formularza elektronicznego znajdującego się na platformie ePUAP: Pismo ogólne do podmiotu publicznego
Bezpieczeństwo danych osobowych
Informacja ogólna o przetwarzaniu danych osobowych zbieranych przez Urząd Miejski w Gliwicach.