
Sprawy związane z zakresem działania Wydziału Podatków i Opłat można załatwiać:
- bezpośrednio w godzinach pracy urzędu;
- za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, korzystając z platformy ePUAP;
- tradycyjnie/listownie, przesyłając korespondencję na adres urzędu.
Aktualnie nie istnieje obowiązek wcześniejszego uzgadniania terminu wizyty w Wydziale Podatków i Opłat.
Informacje dotyczące podatków lokalnych na rok 2023.
Pierwszy kwartał to czas tradycyjnych rozliczeń podatkowych. Rozpoczęcie doręczania mieszkańcom decyzji ustalających wysokość podatków lokalnych (podatek od nieruchomości, podatek rolny i podatek leśny) planowane jest na 10 lutego br.
Decyzje przeznaczone są dla wszystkich osób fizycznych będących podatnikami. Gdy nieruchomość objęta jest współwłasnością, każdy ze współwłaścicieli dostanie swój egzemplarz decyzji. Wskazany w niej podatek jest ustalony w jednej kwocie dla wszystkich współwłaścicieli, a nie odrębnie dla każdego z nich.
Decyzje podatkowe, podobnie jak w ubiegłych latach będą doręczane przez pracowników Urzędu Miejskiego w dni robocze w godzinach popołudniowych oraz w soboty od godzin porannych – zawsze najpóźniej do godz. 20.00.
Każda decyzja zawiera indywidualny numer rachunku bankowego, na który można dokonać wpłaty poprzez tradycyjny przelew, na poczcie lub w innych placówkach świadczących tego typu usługi, poprzez profil zaufany z wykorzystaniem platformy GEPAR (szczegóły na stronie gepar.gliwice.eu). Pracownicy urzędu nie są uprawnieni do przyjmowania wpłat podatku.
Termin zapłaty pierwszej raty ww. podatków przypada na 15 marca, jednak dla wielu mieszkańców będzie to jedyny termin zapłaty, bowiem jeżeli kwota podatku nie przekracza 100 zł podatek płaci się jednorazowo właśnie w terminie pierwszej raty.
Wpłaty gotówkowe na konta urzędu, bez prowizji, możliwe są we wszystkich placówkach Poczty Polskiej na terenie Gliwic.
Jednocześnie przypominamy, iż w Urzędzie Miejskim nie jest możliwe dokonywanie wpłat podatkowych.