Opis usługi:
Uzyskanie opinii konserwatorskiejWydział:
Wydział Architektury i BudownictwaCo powinienem wiedzieć?
- Uzyskanie opinii konserwatorskiej jest konieczne dla obiektów podlegających ochronie konserwatorskiej.
- Miejski Konserwator Zabytków opiniuje obiekty zabytkowe chronione ustaleniami miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego.
- Śląski Wojewódzki Konserwator opiniuje obiekty wpisane do rejestru zabytków województwa lub na obszarze wpisanym do rejestru zabytków (w tym teren Starego Miasta, tj. zamknięty ulicami Górnych i Dolnych Wałów oraz Jana Pawła II) oraz tereny zielone i obiekty poprzemysłowe.
- Organ administracji publicznej, może przeprowadzić w koniecznym zakresie postępowanie wyjaśniające (np. przeprowadzić wizję w terenie.)
Kto może załatwić sprawę?
- Osoba fizyczna działająca osobiście lub przez pełnomocnika*.
- Osoba prawna działająca przez swoje organy lub działająca przez pełnomocnika.
- Właściwą reprezentację osoby prawnej stwierdza się poprzez jej statut oraz odpowiedni rejestr.
- Jednostka organizacyjna nie posiadająca osobowości prawnej działająca przez kierowników bądź osoby upoważnione do reprezentacji zgodnie ze statutem, regulaminem bądź umową lub działająca przez pełnomocnika.
- Wspólnota mieszkaniowa licząca powyżej 7 lokali tzw. „duża wspólnota” – działająca przez Zarząd Wspólnoty lub Zarządcę bądź pełnomocnika na podstawie pełnomocnictwa* udzielonego w formie uchwały właścicieli lokali.
- Wspólnota mieszkaniowa licząca nie więcej niż 7 lokali tzw. „mała wspólnota” – działająca przez pełnomocnika na podstawie pełnomocnictwa udzielonego przez wszystkich właścicieli lokali.
Ile trwa załatwienie sprawy w urzędzie?
Do miesiąca, w sprawie szczególnie skomplikowanej do 2-ch miesięcy od daty złożenia wniosku (nie wliczając terminów przewidzianych w przepisach prawa do dokonania określonych czynności, okresów zawieszenia postępowania oraz okresów opóźnień spowodowanych z winy strony, albo z przyczyn niezależnych od organu).
Sprawdź czy posiadasz wszystkie wymagane dokumenty?
- 1 egzemplarz projektu lub koncepcji wraz z dokumentacją fotograficzną stanu istniejącego.
- Pełnomocnictwo AB
Jakie opłaty należy ponieść i jak to zrobić?
Wydanie opinii nie podlega opłacie skarbowej.
W przypadku działania przez pełnomocnika: 17 zł (od każdego stosunku pełnomocnictwa) - przykłady wielości stosunków pełnomocnictwa.
Zwolnione z opłaty skarbowej są między innymi dokumenty stwierdzające udzielenie pełnomocnictwa oraz jego odpis, wypis lub kopia, poświadczone notarialnie lub przez uprawniony organ, upoważniające do odbioru dokumentów oraz pełnomocnictwa udzielone: małżonkowi, wstępnym, zstępnym lub rodzeństwu - wykaz stawek oraz zwolnień z opłaty skarbowej.
Opłaty należy dokonać przed dołączeniem pełnomocnictwa do akt sprawy.
Wpłat z tytułu opłaty skarbowej dokonywać można w opłatomatach (zlokalizowanych na parterze w urzędzie na ul. Zwycięstwa 21) umożliwiających dokonanie płatności zarówno kartą płatniczą, jak i gotówką lub przelewem na rachunek bankowy w Banku Millennium S.A.:
Urząd Miejski w Gliwicach
Bank Millennium S.A. nr: 48 1160 2215 1108 0410 0000 0055
Opłaty można dokonać on-line. W tym celu należy kliknąć w link, który przekieruje do strony płatności internetowych obsługiwanych przez Autopay S.A., gdzie będzie można dokonać zapłaty wskazanej kwoty:
Opłata alternatywna:
17 zł Opłata skarbowa za pełnomocnictwo
Otrzymane w formie wiadomości e-mail potwierdzenie płatności należy wydrukować i przedstawić w urzędzie podczas załatwiania sprawy.
Jak krok po kroku załatwić sprawę?
Krok 1
Formularz pełnomocnictwa można pobrać ze strony internetowej (patrz powyżej) lub na stanowisku Wydziału AB/PP lub w sekretariacie w pok. 516-518.
Krok 2
Wypełniony i podpisany wniosek wraz z kompletem załączników należy złożyć w Biurze Obsługi Interesantów na stanowisku Biura Podawczego, wnosząc uprzednio stosowną opłatę skarbową.
Krok 3
Potwierdzeniem wykonania usługi jest opinia konserwatorska (pismo lub postanowienie Prezydenta Miasta) uzgadniająca przedmiotowe zamierzenie inwestycyjne, którą odebrać można w siedzibie Urzędu w Wydziale Architektury i Budownictwa osobiście lub przez pełnomocnika.
Jak mogę uzyskać odpowiedź na dodatkowe pytania?
Informacja telefoniczna - Sekretariat Wydziału AB – pok. 516-518 (V piętro) – codziennie w godzinach urzędowania Urzędu Miejskiego.
Numer telefonu 32-239-12-37
e-mail: ab@um.gliwice.pl
Czy można załatwić sprawę bez konieczności przychodzenia do urzędu?
Wniosek wypełniony i podpisany, wraz z wszystkimi załącznikami można przesłać drogą pocztową.
Sprawdź możliwość załatwienia tej sprawy elektronicznie przez platformę ePUAP, klikając w link - Pismo ogólne do podmiotu publicznego
Czy można załatwić sprawę elektronicznie?
Tak, sprawę można załatwić w pełni elektronicznie.Jakie przepisy prawne regulują załatwienie tej sprawy?
- Kodeks postępowania administracyjnego (t.j. Dz. U. z 2024 r. poz. 572);
- Ustawa z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (t.j. Dz.U. z 2024 r. poz. 725 z późn. zm.);
- Ustawa z dnia 23 lipca 2003r. o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami (t.j. Dz.U. z 2024 r. poz. 1292).
Tryb odwoławczy
Stronom przysługuje prawo zażalenia na postanowienie Prezydenta Miasta Gliwice do Ministra Kultury w Warszawie, za pośrednictwem Śląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Katowicach w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia.
Skargi i wnioski
Skargi i wnioski związane z pracą urzędu można składać pisemnie pocztą, pisemnie bezpośrednio w urzędzie w godzinach jego pracy lub ustnie u wyznaczonego pracownika urzędu.
Skargi i wnioski można składać również pisemnie przy pomocy formularza elektronicznego znajdującego się na platformie ePUAP: Pismo ogólne do podmiotu publicznego