Opis usługi:
Zgłoszenie budowy i robót budowlanych niewymagających decyzji o pozwoleniu na budowęWydział:
Wydział Architektury i BudownictwaCo powinienem wiedzieć?
Co do zasady, rozpoczęcie i prowadzenie robót budowlanych wymaga uzyskania decyzji
o pozwoleniu na budowę.
Część robót budowlanych, których szczegółowa lista znajduje się w art. 29 ustawy z dnia
7 lipca 1994 – Prawo budowlane, została jednak zwolniona z wymogu uzyskania pozwolenia na budowę. Niektóre z tych robót wymagają zgłoszenia, a inne nie wymagają nawet zgłoszenia.
Zgłoszenia wymagają roboty budowlane wskazane w art. 29 ust. 1 i 3 Prawa budowlanego. Zgłoszeń można dokonać w postaci elektronicznej za pomocą generatora wniosków na stronie https://e-budownictwo.gunb.gov.pl/
Zgłoszenia należy dokonać przed terminem zamierzonego rozpoczęcia robót budowlanych. Właściwy organ, w terminie 21 dni od dnia doręczenia zgłoszenia, może, w drodze decyzji wnieść sprzeciw. Do wykonania robót budowlanych można przystąpić jeśli organ nie wniósł sprzeciwu w tym terminie. W przypadku nierozpoczęcia wykonywania robót budowlanych przed upływem 3 lat od określonego w zgłoszeniu terminu ich rozpoczęcia, rozpoczęcie tych robót może nastąpić po dokonaniu ponownego zgłoszenia.
W razie konieczności uzupełnienia zgłoszenia właściwy organ nakłada na zgłaszającego, w drodze postanowienia, obowiązek uzupełnienia, w określonym terminie, brakujących dokumentów, a w przypadku ich nieuzupełnienia - wnosi sprzeciw w drodze decyzji.
Właściwy organ może nałożyć, w drodze decyzji, obowiązek uzyskania pozwolenia na wykonanie określonego obiektu lub robót budowlanych objętych obowiązkiem zgłoszenia, jeżeli ich realizacja może naruszać ustalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego lub powodować:
- zagrożenie bezpieczeństwa ludzi lub mienia
- pogorszenie stanu środowiska lub stanu zachowania zabytków
- pogorszenie warunków zdrowotno-sanitarnych
- wprowadzenie, utrwalenie bądź zwiększenie ograniczeń lub uciążliwości dla terenów sąsiednich.
Od 28.06.2015 r. zwolnione z obowiązku uzyskania pozwolenia na budowę, natomiast wymagające zgłoszenia zostały m. in.:
-
budowa (rozbudowa, nadbudowa) i przebudowa wolnostojących budynków mieszkalnych jednorodzinnych, których obszar oddziaływania mieści w całości na działce lub działkach, na których zostały zaprojektowane;
-
budowa wolno stojących parterowych budynków stacji transformatorowych i kontenerowych stacji transformatorowych o powierzchni zabudowy do 35 m2;
-
budowa
- sieci elektroenergetycznych obejmujących napięcie znamionowe nie wyższe niż 1 kV,
- sieci wodociągowych,
- sieci kanalizacyjnych,
- sieci cieplnych,
- sieci telekomunikacyjnych.
Od 19.09.2020r. zwolnione z obowiązku uzyskania pozwolenia na budowę, natomiast wymagające zgłoszenia zostało m. in.:
- instalowanie wewnątrz i na zewnątrz użytkowanego budynku instalacji gazowych
Inwestor zamiast dokonania zgłoszenia robót budowlanych może wystąpić z wnioskiem o wydanie decyzji o pozwoleniu na budowę.
Dodatkowe informacje dotyczące procesu budowlanego a także przykłady uzupełnionych wniosków są również dostępne na stronie internetowej Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju https://budowlaneabc.gov.pl/
Kto może załatwić sprawę?
- Osoba fizyczna działająca osobiście lub przez pełnomocnika.
- Osoba prawna działająca przez swoje organy lub działająca przez pełnomocnika. Właściwą reprezentację osoby prawnej stwierdza się poprzez jej statut oraz odpowiedni rejestr.
- Jednostka organizacyjna nie posiadająca osobowości prawnej, działająca przez kierowników bądź osoby upoważnione do reprezentacji zgodnie ze statutem, regulaminem bądź umową lub działająca przez pełnomocnika.
- Wspólnota mieszkaniowa licząca nie więcej niż 3 lokale tzw. „mała wspólnota” – działająca przez pełnomocnika na podstawie pełnomocnictwa udzielonego przez wszystkich właścicieli lokali.
- Wspólnota mieszkaniowa licząca powyżej 3 lokali tzw. „duża wspólnota” – działająca przez Zarząd Wspólnoty lub pełnomocnika na podstawie pełnomocnictwa udzielonego w formie uchwały właścicieli lokali.
Ile trwa załatwienie sprawy w urzędzie?
21 dni. Nałożenie obowiązku uzupełnienia zgłoszenia przerywa bieg terminu 21 dni, co oznacza, że po uzupełnieniu termin 21 dni liczony jest od nowa.
Sprawdź czy posiadasz wszystkie wymagane dokumenty?
- Zgłoszenie budowy lub wykonywania innych robót budowlanych (PB-2)
- Oświadczenie o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane (PB-5)
- Opis zamierzonych robót budowlanych, a także odpowiednie szkice, rysunki, dokumentacja fotograficzna, oraz pozwolenia, uzgodnienia lub opinie wymagane odrębnymi przepisami.
- Pełnomocnictwo AB
Jeżeli inwestor działa przez pełnomocnika – oryginał lub urzędowo poświadczony odpis pełnomocnictwa udzielonego pełnomocnikowi wraz z opłatą skarbową 17 zł.
Załączniki wymagane w przypadkach:
I. Budowy i przebudowy budynków mieszkalnych jednorodzinnych:
- Zgłoszenie budowy lub przebudowy budynku mieszkalnego jednorodzinnego (PB-2a)
- Oświadczenie o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane (PB-5)
- - 3 egzemplarze projektu zagospodarowania działki lub terenu (sporządzonego na aktualnej mapie do celów projektowych lub jej kopii poświadczonej za zgodność z oryginałem przez projektanta (wraz z naniesionymi granicami własności oraz charakterystycznymi rzędnymi terenu) oraz 3 egzemplarze projektu architektoniczno-budowlanego wraz z opiniami, uzgodnieniami, pozwoleniami
i innymi dokumentami, których obowiązek wynika z przepisów odrębnych ustaw, lub kopiami tych opinii, uzgodnień, pozwoleń i innych dokumentów.
Projekt powinien być wykonany zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Rozwoju w sprawie szczegółowego zakresu i formy projektu budowlanego z dnia 11 września 2020 r. (Dz. U. z 2020 r. poz. 1609)
II. Budowy: wolno stojących parterowych budynków stacji transformatorowych i kontenerowych stacji transformatorowych o powierzchni zabudowy do 35 m2; budowy sieci elektroenergetycznych obejmujących napięcie znamionowe nie wyższe niż 1 kV; sieci wodociągowych, kanalizacyjnych, cieplnych, gazowych o ciśnieniu roboczym nie wyższym niż 0,5 MPa:
- Zgłoszenie budowy lub wykonywania innych robót budowlanych (PB-2)
- Oświadczenie o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane (PB-5)
- - 3 egzemplarze projektu zagospodarowania działki lub terenu (sporządzonego na aktualnej mapie do celów projektowych lub jej kopii poświadczonej za zgodność z oryginałem przez projektanta (wraz z naniesionymi granicami własności oraz charakterystycznymi rzędnymi terenu*) oraz 3 egzemplarze projektu architektoniczno-budowlanego wraz z opiniami, uzgodnieniami, pozwoleniami i innymi dokumentami, których obowiązek wynika z przepisów odrębnych ustaw, lub kopiami tych opinii, uzgodnień, pozwoleń i innych dokumentów. Projekt powinien być wykonany zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Rozwoju w sprawie szczegółowego zakresu i formy projektu budowlanego z dnia 11 września 2020 r. (Dz. U. z 2020 r. poz. 1609)
III. Budowy: przyłączy do budynków; instalacji zbiornikowych na gaz płynny dla zasilania domów jednorodzinnych; stacji regazyfikacji LNG o pojemności zbiornika magazynowania gazu do 10m 3; instalowania mikroinstalacji biogazu rolniczego, o której mowa w art. 19 ust. 1 ustawy z dnia 20 lutego 2015r. o odnawialnych źródłach energii:
- Zgłoszenie budowy lub wykonywania innych robót budowlanych (PB-2)
- Oświadczenie o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane (PB-5)
- Projekt zagospodarowania działki lub terenu wraz z opisem technicznym instalacji, wykonany przez projektanta posiadającego wymagane uprawnienia budowlane (w przypadku budowy instalacji gazowej projekt zagospodarowania działki lub terenu winien być uzgodniony z rzeczoznawcą ds. zabezpieczeń p. poż.).
- Protokół z narady koordynacyjnej usytuowania sieci uzbrojenia terenu (jeżeli jest wymagany).
- Potwierdzona za zgodność z oryginałem kopia uprawnień projektanta wraz z zaświadczeniem o przynależności do Izby Zawodowej;
IV. Instalowania tablic i urządzeń reklamowych:
- Zgłoszenie budowy lub wykonywania innych robót budowlanych (PB-2)
- Oświadczenie o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane (PB-5)
- Projekt reklamy z opisem technicznym sposobu montażu, zawierającym widok elewacji (lub serwis zdjęciowy) z pokazaniem wysokości na jakiej umieszczona będzie reklama;
- Mapa z usytuowaniem obiektu i zaznaczoną lokalizacją reklamy.
V. Budowy: obiektów małej architektury w miejscach publicznych i podbudowy słupowej dla telekomunikacyjnych linii kablowych:
- Zgłoszenie budowy lub wykonywania innych robót budowlanych (PB-2)
- Oświadczenie o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane(PB-5).
- Projekt zagospodarowania działki lub terenu, wykonany przez projektanta posiadającego wymagane uprawnienia budowlane.
- Potwierdzona za zgodność z oryginałem kopia uprawnień projektanta wraz zaświadczeniem o przynależności do Izby Zawodowej.
VI. Instalowanie instalacji gazowej:
- Zgłoszenie budowy lub wykonywania innych robót budowlanych (PB-2)
- Oświadczenie o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane (PB-5)
- W przypadku sporządzenia projektu budowlanego na podstawie przepisów ustawy Prawo budowlane w brzmieniu obowiązującym od 19.09.2020r.
- 3 egzemplarze projektu zagospodarowania działki lub terenu (sporządzonego na aktualnej mapie do celów projektowych lub jej kopii poświadczonej za zgodność
z oryginałem przez projektanta (wraz z naniesionymi granicami własności oraz charakterystycznymi rzędnymi terenu*) oraz 3 egzemplarze projektu architektoniczno-budowlanego wraz z opiniami, uzgodnieniami, pozwoleniami
i innymi dokumentami, których obowiązek wynika z przepisów odrębnych ustaw, lub kopiami tych opinii, uzgodnień, pozwoleń i innych dokumentów. Projekt powinien być wykonany zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Rozwoju w sprawie szczegółowego zakresu i formy projektu budowlanego z dnia 11 września 2020 r. (Dz. U. z 2020 r. poz. 1609)
Jakie opłaty należy ponieść i jak to zrobić?
Zgłoszenie budowy lub robót budowlanych nie wymagających decyzji o pozwoleniu na budowę podlega opłacie skarbowej, gdy dotyczy:
- budowy, o której mowa w art. 29 ust. 1 pkt 1 ustawy Prawo budowlane (wolno stojące budynki mieszkalne jednorodzinne, których obszar oddziaływania mieści się w całości na działce lub działkach, na których zostały zaprojektowane)
- 1 zł za każdy m2 niemieszkalnej powierzchni użytkowej - nie więcej niż 539 zł
o ile właściwy organ nie wniósł sprzeciwu
- 1 zł za każdy m2 niemieszkalnej powierzchni użytkowej - nie więcej niż 539 zł
- budowy sieci, o których mowa w art. 29 ust. 1 pkt 2 ustawy Prawo budowlane:
- o długości powyżej 1 kilometra - 2143 zł
- o długości do 1 kilometra - 105 zł
o ile właściwy organ nie wniósł sprzeciwu
- przebudowy, o której mowa w art. 29 ust. 3 pkt 1 lit. a ustawy Prawo budowlane (przebudowa przegród zewnętrznych oraz elementów konstrukcyjnych budynków mieszkalnych jednorodzinnych, o ile nie prowadzi ona do zwiększenia dotychczasowego obszaru oddziaływania tych budynków)
- 50% stawki określonej w pkt 1.
o ile właściwy organ nie wniósł sprzeciwu
Opłaty należy dokonać przed złożeniem wniosku i dołączyć do niego potwierdzenie dokonania opłaty.
Powyższe opłaty nie są pobierane jeżeli przyjęcie zgłoszenia dotyczy budynku zniszczonego lub uszkodzonego wskutek działalności spowodowanej ruchem zakładu górniczego lub klęsk żywiołowych.
W pozostałych przypadkach opłaty nie są pobierane.
W przypadku działania przez pełnomocnika: 17 zł (od każdego stosunku pełnomocnictwa) - przykłady wielości stosunków pełnomocnictwa.
Zwolnione z opłaty skarbowej są między innymi dokumenty stwierdzające udzielenie pełnomocnictwa oraz jego odpis, wypis lub kopia, poświadczone notarialnie lub przez uprawniony organ, upoważniające do odbioru dokumentów oraz pełnomocnictwa udzielone: małżonkowi, wstępnym, zstępnym lub rodzeństwu - wykaz stawek oraz zwolnień z opłaty skarbowej.
Opłaty należy dokonać przed dołączeniem pełnomocnictwa do akt sprawy.
Wpłat z tytułu opłaty skarbowej dokonywać można przelewem na rachunek bankowy w Banku Millennium S.A.:
Urząd Miejski w Gliwicach
Bank Millennium S.A. nr: 48 1160 2215 1108 0410 0000 0055
Opłaty można dokonać on-line. W tym celu należy kliknąć w link, który przekieruje do strony płatności internetowych obsługiwanych przez Autopay S.A., gdzie będzie można dokonać zapłaty wskazanej kwoty:
Opłata za zgłoszenie budowy sieci:
105 zł Zgłoszenie budowy sieci, o którym mowa w art. 29 ust.1 pkt 2 ustawy Prawo budowlane z 7 lipca 1994 r. o długości do 1 kilometra
2143 zł Zgłoszenie budowy sieci, o którym mowa w art. 29 ust.1 pkt 2 ustawy Prawo budowlane z 7 lipca 1994 r. o długości powyżej 1 kilometra
Opłata alternatywna:
17 zł Opłata skarbowa za pełnomocnictwo
Otrzymane w formie wiadomości e-mail potwierdzenie płatności należy wydrukować i przedstawić w urzędzie podczas załatwiania sprawy.
Jak krok po kroku załatwić sprawę?
Krok 1
Formularze wniosków można pobrać ze strony internetowej https://bip.gliwice.eu/formularze
Krok 2
Wnioski podlegają wstępnej weryfikacji na stanowisku Wydziału AB/PP w Biurze Obsługi Interesantów (aktualnie stanowisko nieczynne do odwołania).
Krok 3
Wypełniony i podpisany wniosek wraz z kompletem załączników określonych na drukach wniosków należy złożyć w Biurze Obsługi Interesantów na stanowisku Biura Podawczego, wnosząc uprzednio stosowną opłatę skarbową.
Krok 4
Przyjęcie zgłoszenia następuje milcząco lub w formie pisma o braku sprzeciwu do zgłoszenia.
Jak mogę uzyskać odpowiedź na dodatkowe pytania?
Informacja telefoniczna - Sekretariat Wydziału AB – pok. 516-518 (V piętro) – codziennie w godzinach urzędowania Urzędu Miejskiego.
Numer telefonu 32-239-12-37
e-mail: ab@um.gliwice.pl
Czy można załatwić sprawę bez konieczności przychodzenia do urzędu?
Wniosek wypełniony i podpisany, wraz z wszystkimi załącznikami można przesłać drogą pocztową.
Zgłoszeń można dokonać w postaci elektronicznej za pomocą generatora wniosków na stronie https://e-budownictwo.gunb.gov.pl/
Czy można załatwić sprawę elektronicznie?
Tak, sprawę można załatwić w pełni elektronicznie.Jakie przepisy prawne regulują załatwienie tej sprawy?
- Kodeks postępowania administracyjnego (t.j. Dz. U. z 2024 r. poz. 572);
- Ustawa z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (t.j. Dz.U. z 2024 r. poz. 725 z późn. zm.);
- Ustawa z dnia 16 listopada 2006 r. o opłacie skarbowej (t.j. Dz.U. z 2023 r. poz. 2111);
- Ustawa z dnia 23 lipca 2003r. o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami (t.j. Dz.U. z 2024 r. poz. 1292).
Tryb odwoławczy
W przypadku decyzji o wniesieniu sprzeciwu do zgłoszenia lub decyzji o nałożeniu obowiązku uzyskania pozwolenia na budowę, przysługuje odwołanie do Wojewody Śląskiego poprzez Prezydenta Miasta Gliwice, w terminie 14 dni od daty doręczenia.
W trakcie biegu terminu do wniesienia odwołania strona może zrzec się prawa do wniesienia odwołania wobec organu administracji publicznej, który wydał decyzję.
Z dniem doręczenia organowi administracji publicznej oświadczenia o zrzeczeniu się prawa do wniesienia odwołania przez ostatnią ze stron postępowania, decyzja staje się ostateczna i prawomocna, co oznacza, że z tym dniem decyzja może podlegać wykonaniu. Zrzeczenie się prawa do odwołania pociąga za sobą taki skutek, że decyzja jest ostateczna i zarazem prawomocna. Skoro jest prawomocna to nie może być zaskarżona do sądu.
Skargi i wnioski
Skargi i wnioski związane z pracą urzędu można składać pisemnie pocztą, pisemnie bezpośrednio w urzędzie w godzinach jego pracy lub ustnie u wyznaczonego pracownika urzędu.
Skargi i wnioski można składać również pisemnie przy pomocy formularza elektronicznego znajdującego się na platformie ePUAP: Pismo ogólne do podmiotu publicznego