Opis usługi:
Dotacje celowe do zmiany systemu grzewczego na system proekologicznyWydział:
Wydział ŚrodowiskaCo powinienem wiedzieć?
Podstawowym warunkiem uzyskania dotacji celowej jest likwidacja wszystkich palenisk na paliwo stałe, które nie spełniają kryteriów niskoemisyjnych i zastąpienie ich przez ekologiczne systemy grzewcze (tj. ogrzewanie gazowe, olejowe, elektryczne lub z miejskiej sieci ciepłowniczej). Dotacja z budżetu Miasta Gliwice jest udzielana na zadania odebrane w roku bieżącym lub poprzedzającym złożenie wniosku.
O dotację celową mogą ubiegać się osoby fizyczne nieprowadzące działalności gospodarczej w lokalu wnioskowanym do dotacji, wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe oraz osoby prawne niedziałające w celu osiągnięcia zysku, z wyłączeniem jednostek sektora finansów publicznych będących gminnymi lub powiatowymi osobami prawnymi.
Regulamin dopuszcza przyznanie dotacji w przypadku prowadzenia działalności gospodarczej na powierzchni nieprzekraczającej 30% lokalu objętego wnioskiem – koszty kwalifikowane w takich wypadkach pomniejsza się proporcjonalnie do udziału powierzchni przeznaczonej na tę działalność.
Przed złożeniem wniosku o przyznanie dotacji celowej należy zapoznać się z regulaminem:
[Uchwała w sprawie zasad udzielania dotacji celowej ze środków budżetu Miasta Gliwice na wybrane przedsięwzięcia dotyczące ochrony środowiska - nr XX/497/2016 Rady Miasta Gliwice z dnia 13.10.2016 r. [tekst jednolity z dnia 10.11.2022 r. Uchwała nr XLI/852/2022 Rady Miasta Gliwice z późn. zmianami].
Kto może załatwić sprawę?
Wnioskodawcą jest inwestor po zrealizowaniu zadania. Inwestora może reprezentować osoba upoważniona w zakresie określonym tym upoważnieniem. (Pełnomocnictwo w sprawie ubiegania się o dotację do pobrania niżej - w dziale „Jakie opłaty należy ponieść i jak to zrobić?").
Ile trwa załatwienie sprawy w urzędzie?
Wnioski o przyznanie dotacji celowej przyjmowane są na bieżąco i rozpatrywane w terminie do 3 miesięcy od daty wpływu kompletnego wniosku. Przyznana kwota dotacji przekazywana jest na konto bankowe wskazane przez wnioskodawcę w terminie do 3 miesięcy od daty zawarcia umowy.
Wnioski zakwalifikowane do dotacji w roku bieżącym a niezrealizowane z uwagi na wyczerpanie na ten cel środków zachowują ważność a wypłata dotacji jest realizowana ze środków budżetu miasta w pierwszej kolejności w następnym roku, pod warunkiem zabezpieczenia środków w planie budżetu miasta Gliwice.
Sprawdź czy posiadasz wszystkie wymagane dokumenty?
I. Wymagane załączniki w przypadku, gdy wnioskodawcą jest osoba fizyczna:
1.1. Zgoda właściciela budynku i lokalu na wykonanie instalacji (np. w formie uchwały wspólnoty) - w przypadku, gdy inwestor (wnioskodawca) nie posiada tytułu prawnego do lokalu w formie aktu notarialnego lub wnioskodawca jest współwłaścicielem lokalu należy uzyskać dodatkową zgodę współwłaścicieli/właścicieli lokalu na 4 stronie ww. wniosku (nie dotyczy współwłasności na zasadzie wspólności małżeńskiej). W przypadku lokali gminnych zgodę winien wyrazić ZBM (I lub II) TBS. W pozostałych przypadkach zgodę wydaje właściciel lokalu/budynku.
1.2. Faktury lub rachunki imienne przedstawiające poniesione przez inwestora koszty kwalifikowane. W przypadku faktur obejmujących w części zakres robót lub usług niekwalifikowanych wniosek należy uzupełnić o specyfikację do faktury (zawierającą dane z faktury: nr faktury, data wystawienia, dane nabywcy i sprzedawcy), w której winny być wyszczególnione w odrębnych pozycjach usługi oraz materiały ujęte na fakturze z podaniem ich ceny brutto.
1.3. W przypadku płatności przelewem należy dołączyć "potwierdzenie transakcji” wykonanego przelewu.
1.4. Dodatkowo:
-
przy zmianie instalacji na gazową lub olejową:
- opinię uprawnionego podmiotu potwierdzającą prawidłowość podłączenia urządzenia do przewodu kominowego oraz wykonania wentylacji, - przy zmianie instalacji na elektryczną:
- protokół odbioru/uruchomienia instalacji sporządzony przez uprawnionego instalatora lub oświadczenie wnioskodawcy, że montaż i uruchomienie urządzenia elektrycznego przez uprawnionego instalatora nie było wymagane; - przy podłączeniu do miejskiej sieci ciepłowniczej:
- protokół odbioru wewnętrznej instalacji centralnego ogrzewania.
II. Wymagane załączniki w przypadku, gdy wnioskodawcą jest wspólnota lub spółdzielnia mieszkaniowa oraz osoba prawna niedziałająca w celu osiągnięcia zysku:
2.1. Zgoda właściciela budynku na wykonanie instalacji (np. w formie uchwały wspólnoty)
- zestawienie lokali podlegających dotacji ( należy uzupełnić 3 stronę ww. wniosku)
2.2. Faktury lub rachunki imienne przedstawiające poniesione przez inwestora koszty kwalifikowane. W przypadku faktur obejmujących w części zakres robót lub usług niekwalifikowanych wniosek należy uzupełnić o specyfikację do faktury (zawierającą dane z faktury: nr faktury, data wystawienia, dane nabywcy i sprzedawcy), w której winny być wyszczególnione w odrębnych pozycjach usługi oraz materiały ujęte na fakturze z podaniem ich ceny brutto.
2.3. W przypadku płatności przelewem należy dołączyć "potwierdzenie transakcji wykonanego przelewu".
2.4. Uchwała powołującą Zarząd.
2.5. Umowa o zarządzanie (jeżeli wnioskodawcę reprezentuje zarządca).
2.6. Dokument upoważniający do występowania w obrocie prawnym - nie dotyczy wspólnot mieszkaniowych.
2.7. W przypadku ubiegania się o dotację przez podmiot prowadzący działalność gospodarczą w rozumieniu unijnego prawa konkurencji, dotacja – w zakresie w jakim dotyczy nieruchomości wykorzystywanej do prowadzenia tej działalności - stanowi, pomoc de minimis. Wymagane załączniki, gdy dotacja stanowi pomoc de minimis:
- formularz określony w rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 29 marca 2010 r. w sprawie informacji przedstawianych przez podmiot ubiegający się o pomoc de minimis (Dz. U. z 2024 poz. 40 z późn. zmianami),
- wszystkie zaświadczenia o pomocy de minimis oraz pomocy de minimis w rolnictwie lub rybołówstwie otrzymanej w ciągu 3 minionych lat albo oświadczenie o wielkości tej pomocy otrzymanej w tym okresie albo oświadczenie o nieotrzymaniu takiej pomocy w tym okresie, na formularzu stanowiącym załącznik nr 3 do uchwały XX/497/2016 Rady Miasta Gliwice z dnia 13.10.2016 r. [tekst jednolity z dnia 10.11.2022 r. Uchwała nr XLI/852/2022 Rady Miasta Gliwice z późn. zmianami].
2.8. Dodatkowo:
- przy zmianie instalacji na gazową lub olejową:
- opinię uprawnionego podmiotu potwierdzającą prawidłowość podłączenia urządzenia do przewodu kominowego oraz wykonania wentylacji; - przy zmianie instalacji na elektryczną:
- protokół odbioru/uruchomienia instalacji sporządzony przez uprawnionego instalatora lub oświadczenie wnioskodawcy, że montaż i uruchomienie urządzenia elektrycznego przez uprawnionego instalatora nie było wymagane; -
przy podłączeniu do miejskiej sieci ciepłowniczej:
- protokół odbioru wewnętrznej instalacji centralnego ogrzewania
W przypadku jeśli zmiana systemu grzewczego jest połączona z termomodernizacją (lub nastąpiła w okresie do 4 lat przed datą złożenia wniosku o dotację) dodatkowo do wniosku załącza się:
- protokół odbioru końcowego podpisany przez firmę usługową wykonującą termomodernizację lub oświadczenie o zakończeniu prac w przypadku robót wykonywanych systemem gospodarczym,
- faktury lub rachunki, przedstawiające poniesiony przez inwestora lub wspólnotę/spółdzielnię mieszkaniową koszt termomodernizacji
Jakie opłaty należy ponieść i jak to zrobić?
Wniosek nie wymaga opłat, chyba że wnioskodawca składa go przez pełnomocnika.
W przypadku działania przez pełnomocnika: 17 zł (od każdego stosunku pełnomocnictwa) - przykłady wielości stosunków pełnomocnictwa.
Zwolnione z opłaty skarbowej są między innymi dokumenty stwierdzające udzielenie pełnomocnictwa oraz jego odpis, wypis lub kopia, poświadczone notarialnie lub przez uprawniony organ, upoważniające do odbioru dokumentów oraz pełnomocnictwa udzielone: małżonkowi, wstępnym, zstępnym lub rodzeństwu - wykaz stawek oraz zwolnień z opłaty skarbowej.
Opłaty należy dokonać przed dołączeniem pełnomocnictwa do akt sprawy.
Wpłat z tytułu opłaty skarbowej dokonywać można w opłatomatach znajdujących się w budynku Urzędu przy ul. Zwycięstwa 21 lub przelewem na rachunek bankowy w Banku Millennium S.A.:
Urząd Miejski w Gliwicach
Bank Millennium S.A. nr: 48 1160 2215 1108 0410 0000 0055
Opłaty można dokonać on-line. W tym celu należy kliknąć w link, który przekieruje do strony płatności internetowych obsługiwanych przez Autopay S.A., gdzie będzie można dokonać zapłaty wskazanej kwoty:
Opłata alternatywna:
17 zł Opłata skarbowa za pełnomocnictwo
Otrzymane w formie wiadomości e-mail potwierdzenie płatności należy wydrukować i przedstawić w urzędzie podczas załatwiania sprawy.
Pełnomocnictwo do pobrania:
Pełnomocnictwo w sprawie ubiegania się o dotację celową na wybrane przedsięwzięcia dotyczące ochrony środowiska
Jak krok po kroku załatwić sprawę?
Krok 1
Uzyskanie zgody zarządcy lub właściciela budynku, właściciela lokalu na zmianę systemu ogrzewania oraz zarządcy sieci (gazowej, cieplnej, elektrycznej) na przyłączenie.
Krok 2
Wykonanie inwestycji z zachowaniem wymogów prawa budowlanego oraz uzyskanie stosownych protokołów odbioru wraz z usunięciem wszystkich palenisk na paliwo stałe.
Krok 3
Zapoznanie się z regulaminem przyznawania dotacji celowej do zmiany systemu ogrzewania.
Krok 4
Wypełnienie wniosku o przyznanie dotacji celowej. Formularze wniosków można pobrać ze strony internetowej (patrz powyżej) lub na stanowisku Wydziału Środowiska w Biurze Obsługi Interesanta.
Krok 5
Zweryfikowanie wniosku na stanowisku Wydziału Środowiska w Biurze Obsługi Interesantów (parter, hol Urzędu). Załączniki, z wyłączeniem formularzy UM, należy przedstawić w oryginałach do wglądu natomiast do wniosku dołączyć ich kserokopie – potwierdzone za zgodność z oryginałem: „zgodne z oryginałem”, podpisane własnoręcznie przez wnioskodawcę i opatrzone datą.
Krok 6
Złożenie zweryfikowanego wniosku wraz z kompletem załączników w Biurze Obsługi Interesantów na stanowisku Biura Podawczego. W przypadku działania przez pełnomocnika wniesienie stosownej opłaty skarbowej.
Wniosek składa się w terminie maksymalnie do końca następnego roku po odbiorze inwestycji. Dotacja może być przyznana pod warunkiem obowiązywania Regulaminu w danym roku i możliwości wypłaty dotacji.
Krok 7
Rozpatrzenie wniosku przez Wydział Środowiska.
Krok 8
Przeprowadzenie wizji lokalnej potwierdzającej wykonanie zadania w obecności przedstawiciela miasta i wnioskodawcy połączonej ze spisaniem protokołu i podpisaniem umowy (wzór umowy )o przyznanie i wypłatę dotacji.
Krok 9
Rozliczenie i przelew dotacji.
Jak mogę uzyskać odpowiedź na dodatkowe pytania?
Biuro Obsługi Interesantów (hol Urzędu) – stanowisko Wydziału Środowiska – codziennie w godzinach pracy Urzędu Miejskiego,
tel.: 32-239-12-36
e-mail: sr@um.gliwice.pl
Czy można załatwić sprawę bez konieczności przychodzenia do urzędu?
Nie. Należy stawić się w Urzędzie Miejskim osobiście lub przez pełnomocnika ponieważ sprawa wymaga okazania oryginałów załączników.
Czy można załatwić sprawę elektronicznie?
Nie, sprawy nie można załatwić elektronicznie.Jakie przepisy prawne regulują załatwienie tej sprawy?
- Art. 403 ust. 3-6 ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. Prawo Ochrony Środowiska
- Uchwała Nr XX/497/2016 Rady Miasta Gliwice z dnia 13 października 2016 r. [tekst jednolity z dnia 10.11.2022 r. Uchwała nr XLI/852/2022 Rady Miasta Gliwice z późn. zmianami] w sprawie zasad udzielania dotacji celowej ze środków budżetu Miasta Gliwice na wybrane przedsięwzięcia dotyczące ochrony środowiska
Tryb odwoławczy
Do sądu administracyjnego.
Skargi i wnioski
Skargi i wnioski związane z pracą urzędu można składać pisemnie pocztą, pisemnie bezpośrednio w urzędzie w godzinach jego pracy lub ustnie u wyznaczonego pracownika urzędu.
Skargi i wnioski można składać również pisemnie przy pomocy formularza elektronicznego znajdującego się na platformie ePUAP: Pismo ogólne do podmiotu publicznego
Bezpieczeństwo danych osobowych
Informacja ogólna o ochronie danych osobowych zbieranych przez Urząd Miejski w Gliwicach.