Opis usługi:
Zamawianie map i materiałów geodezyjnych z państwowego zasobu geodezyjnegoWydział:
Wydział Geodezji i KartografiiCo powinienem wiedzieć?
- Najszybszą oraz najwygodniejszą formą zamówienia oraz udostępnienia map jest skorzystanie z usługi sieciowej internetowego sklepu geodezyjnego.
- opłaty za udostępnione dokumenty w internetowym sklepie geodezyjnym pobierane są za pośrednictwem usługi Autopay S.A.
Pełna informacja dotycząca internetowego sklepu geodezyjnego dostępna jest w regulaminie sklepu online, - mapę można zamówić w postaci papierowej lub cyfrowej, dotyczy to również internetowego sklepu geodezyjnego - w takim przypadku należy określić format pliku: DXF, KCD,
- zamawiane mapy z zasobu geodezyjnego nie mogą służyć dla celów projektowych. (sporządzenie mapy dla celów projektowych zleca się jednostkom wykonawstwa geodezyjnego)
- mapy wydawane są na wniosek zainteresowanego jako załączniki między innymi w następujących sprawach:
- podziału nieruchomości w celu sporządzania wstępnego projekt podziału,
- wydania warunków przyłączenia sieci uzbrojenia terenu,
- zmiany sposobu użytkowania obiektu,
- pozwolenia na rozbiórkę budynku,
- uzyskanie zezwolenia na handel,
- wyceny nieruchomości,
- uzyskania decyzji środowiskowej,
- wydania warunków zabudowy dla nieruchomości,
- przyznania kredytu bankowego.
- Informacje w sprawie udostępniania danych z operatu ewidencji gruntów i budynków można uzyskać na stronie internetowej
-> Udostępnienie danych z operatu ewidencji gruntów i budynków
Kto może załatwić sprawę?
Mapy i materiały z zasobu użytkowego może zamówić każdy.
Ile trwa załatwienie sprawy w urzędzie?
Czas oczekiwania na mapy i materiały wynosi do 7 dni.
W przypadku dużych zamówień termin realizacji uzgadniany jest indywidualnie z wnioskodawcą podczas składania wniosku lub rozmowy telefonicznej.
Sprawdź czy posiadasz wszystkie wymagane dokumenty?
- kompletny wniosek podpisany przez wnioskodawcę.
- w sprawach załatwianych przez osoby trzecie oryginał lub urzędowo poświadczony odpis pełnomocnictwa wraz z dowodem zapłaty opłaty skarbowej lub jego uwierzytelnioną kopię. Dowód zapłaty może mieć również formę wydruku potwierdzającego dokonanie operacji bankowej.
Jakie opłaty należy ponieść i jak to zrobić?
Wysokość opłaty jest naliczana zgodnie z załącznikiem do Ustawy Prawo geodezyjne i kartograficzne (t.j Dz. U. z 2024 r., poz. 1151 ze zm.) uzależniona jest od rodzaju udostępnianego materiału zasobu, od ilości egzemplarzy, formatu zamawianych map i materiałów oraz sposobu udostępniania.
Opłatę uiszcza się na podstawie Dokumentu Obliczenia Opłaty który jest wystawiany po złożeniu wniosku o udostępnienie materiałów zasobu geodezyjnego i kartograficznego i jego rejestracji w urzędzie.
Płatność w sklepie za udostępniane dokumenty lub dane odbywa się jedynie za pośrednictwem usługi Autopay S.A. Istotne postanowienia oraz wysokości prowizji za dokonane przelewy dostępne są w regulaminie korzystania z usługi Autopay S.A, który należy zaakceptować w realizacji przelewu.
Zamówienie dokumentów wraz z wysyłką pod wskazany adres jest odpłatne i równe opłacie za przesyłkę poleconą zgodnie z obowiązującym w dniu wystawienia Dokumentu Obliczenia Opłaty cennikiem usług powszechnych ogłoszonym przez operatora wyznaczonego w oparciu o przepisy prawa pocztowego.
Pełny cennik dotyczący materiałów zasobu zawiera załącznik do ustawy Prawo geodezyjne i kartograficzne z dnia 17 maja 1989 r, określający wysokość stawek podstawowych w odniesieniu do odpowiednich jednostek rozliczeniowych, wysokość współczynników korygujących oraz zasady ustalania tych współczynników, a także szczegółowe zasady obliczania wysokości opłaty.
Opłatę można wpłacić w banku, na poczcie lub w innej placówce świadczącej tego typu usługi, za pomocą opłatomatu lub przelewem bankowym o nazwie:
”Rachunek opłat geodezyjnych”
Wpłat z tytułu opłat geodezyjnych dokonywać można przelewem na rachunek bankowy w Banku Millennium S.A.:
Urząd Miejski w Gliwicach
Bank Millennium S.A. nr: 60 1160 2202 0000 0005 0904 4181
(a dla osób dokonujących wpłat z zagranicy:
IBAN : PL60 1160 2202 0000 0005 0904 4181 Numer BIC (Swift): BIGBPLPWXXX)
"Opłata skarbowa"
Wpłat z tytułu opłaty skarbowej dokonywać można przelewem na rachunek bankowy w Banku Millennium S.A.:
Urząd Miejski w Gliwicach
Bank Millennium S.A. nr: 48 1160 2215 1108 0410 0000 0055
(a dla osób dokonujących wpłat z zagranicy:
IBAN; PL 48 1160 2215 1108 0410 0000 0055:
BIC (SWIFT); BIGBPLPW)
Jak krok po kroku załatwić sprawę?
Krok 1
Krok 1a:
Skorzystaj z internetowego sklepu geodezyjnego, który umożliwia intuicyjne wypełnienie wniosku prowadząc krok po kroku, automatycznie wykonując czynności opisane w poniższych krokach postępowania od pkt 2 do pkt 4, w przypadku materiałów zasobu w postaci elektronicznej do pkt 5.
Krok 1b:
W przypadku zamówienia map należy podać rodzaj mapy, skalę oraz ilość egzemplarzy zamówionych materiałów. Takie informacje podawane są przeważnie na wnioskach do załatwianych poszczególnych spraw (wymienionych w pkt. 1). Należy także podać dane umożliwiające lokalizacje terenu (obręb ewidencyjny i numer działki lub ulica i numer budynku). Informacje takie można uzyskać:
- ze strony internetowej Miejskiego Systemu Informacji Przestrzennej (MSIP) lub Internetowego sklepu geodezyjnego:
- osobiście w pokoju nr 419(IV piętro).
W przypadku zamawiania materiałów z powiatowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego:
- informacje o punkcie osnowy geodezyjnej - należy podać numer punktu osnowy,
- dokumentów wchodzących w skład operatów technicznych – należy podać identyfikator zgłoszenia pracy geodezyjnej.
Krok 2
Złożyć kompletny wniosek:
- za pośrednictwem Internetowego sklepu geodezyjnego,
- drogą elektroniczną za pośrednictwem platformy ePUAP poprzez Pismo ogólne do podmiotu publicznego wraz z Wnioskiem o udostępnienie materiałów powiatowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego. Zarówno pismo ogólne jak i wniosek powinny być podpisane kwalifikowanym podpisem elektronicznym lub podpisem zaufanym.
- osobiście bezpośrednio w Wydziale Geodezji i Kartografii w pokoju 419 (IV piętro),
- faksem
- listownie,
Krok 3
Dokument Obliczenia Opłaty wystawiany jest przed udostępnieniem materiałów zasobu. Termin odbioru materiałów jest uzgadniany indywidualnie podczas rozmowy telefonicznej. Przygotowanie materiałów z zasobu następuje po wpływie należności za udostępniany materiał.
Krok 4
Uprawnienia podmiotu dotyczące możliwości wykorzystywania udostępnionych mu materiałów zasobu określa licencja wydawana przez Prezydenta Miasta Gliwice.
Krok 5
Udostepnienie materiałów następuje po wpływie należności na poniżej podany numer rachunku bankowego. W przypadku odbioru osobistego, pracownik Wydziału Geodezji, podczas rozmowy telefonicznej ustala i rezerwuje dogodny dla Wnioskodawcy termin odbioru. Wysokość należnej opłaty można uiścić w banku, na poczcie lub w innej placówce świadczącej tego typu usługi, za pomocą opłatomatu lub przelewem na poniższy rachunek o nazwie:
”Rachunek opłat geodezyjnych”
Numer rachunku: 60 1160 2202 0000 0005 0904 4181
Bank Millennium S.A.
Jak mogę uzyskać odpowiedź na dodatkowe pytania?
Internetowy sklep geodezyjny – pytania dotyczące obsługi sklepu prosimy kierować pod nr telefonu: 32 239 11 48, 32 239 12 01,
32 239 12 47
Wydział Geodezji i Kartografii; Referat Kartografii – Ośrodek Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej – sprzedaż map oraz materiałów państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego: pokój nr 419, IV piętro nr tel. 32-239-11-48, 32-239-12-01.
Czy można załatwić sprawę bez konieczności przychodzenia do urzędu?
Tak, w następujący sposób:
- korzystając z usługi internetowego sklepu geodezyjnego
- drogą elektroniczną za pośrednictwem platformy ePUAP poprzez Pismo ogólne do podmiotu publicznego wraz z Wnioskiem o udostępnienie materiałów powiatowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego
- wysyłając kompletny wniosek pod nr faksu: 32-239-12-23
- listownie
Sprawdź możliwość załatwienia tej sprawy elektronicznie przez platformę ePUAP, klikając w link
- Pismo ogólne do podmiotu publicznego
Czy można załatwić sprawę elektronicznie?
Tak, sprawę można załatwić w pełni elektronicznie.Jakie przepisy prawne regulują załatwienie tej sprawy?
Podstawa prawna wydawania zamawianych dokumentów z Państwowego Zasobu Geodezyjnego i Kartograficznego:
- Prawo geodezyjne i kartograficzne z dnia 17 maja 1989 r. (t.j. Dz.U. z 2024 r. poz. 1151 ze zm.),
- Rozporządzenie Ministra Rozwoju z dnia 28 lipca 2020 r. w sprawie wzorów wniosków o udostępnienie materiałów państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego, licencji i Dokumentu Obliczenia Opłaty, a także sposobu wydawania licencji (Dz.U.2020 r. poz. 1322 ze zm.),
- Rozporządzenie Ministra Rozwoju, Pracy i Technologii w sprawie organizacji i trybu prowadzenia państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego z dnia 2 kwietnia 2021 r. (Dz.U. z 2021 r. poz. 820 ze zm.),
- Rozporządzenie Ministra Rozwoju, Pracy i Technologii w sprawie bazy danych obiektów topograficznych oraz mapy zasadniczej z dnia 23 lipca 2021 r. (Dz.U. z 2021 r. poz. 1385).
Tryb odwoławczy
W przypadku sporu dotyczącego wysokości należnej opłaty, właściwy organ Służby Geodezyjnej i Kartograficznej wydaje decyzję administracyjną. Odwołanie od decyzji należy wnieść do Śląskiego Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Geodezyjnego i Kartograficznego za pośrednictwem Prezydenta Miasta. Wniesienie odwołania od decyzji nie wstrzymuje udostępnienia tych materiałów, pod warunkiem uiszczenia opłaty w wysokości ustalonej zaskarżonej decyzji.
Skargi i wnioski
Skargi i wnioski związane z pracą urzędu można składać pisemnie pocztą, pisemnie bezpośrednio w urzędzie w godzinach jego pracy lub ustnie u wyznaczonego pracownika urzędu.
Skargi i wnioski można składać również pisemnie przy pomocy formularza elektronicznego znajdującego się na platformie ePUAP: Pismo ogólne do podmiotu publicznego