Utraciłeś dowód osobisty, kartę płatniczą? Nie ryzykuj! Zastrzeż je w Banku!
Posiadacz dowodu osobistego, którego dowód osobisty został utracony lub uszkodzony, zgłasza ten fakt niezwłocznie osobiście w organie dowolnej gminy, a posiadacz dowodu osobistego przebywający poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej – dowolnemu konsulowi Rzeczypospolitej Polskiej.
Obowiązek zgłoszenia utraty lub uszkodzenia dowodu osobistego wynika z przepisów ustawy o dowodach osobistych – patrz opis usługi: Dowód osobisty – zgłoszenie utraty, uszkodzenia.
Uwaga!
Dowód osobisty zgłoszony jako utracony jest nieodwracalnie unieważniany w elektronicznym Rejestrze Dowodów Osobistych. Informacja o utracie i unieważnieniu dowodu jest niezwłocznie przekazywana do Systemu Informacyjnego Schengen, a także wykazu unieważnionych dowodów osobistych. Posługiwanie się dowodem osobistym zgłoszonym jako utracony może więc powodować negatywne konsekwencje dla jego posiadacza podczas przekraczaniem granic lub dokonywania czynności prawnych na podstawie tego dokumentu!
„Chroń najcenniejszy skarb – swoją tożsamość!”
Dla własnego bezpieczeństwa oraz ochrony swojego mienia utracone dokumenty tożsamości m. in. dowód osobisty warto zastrzec w systemie „Dokumenty zastrzeżone", realizowanym przez Związek Banków Polskich.
Celem działania tego systemu jest przeciwdziałanie przestępstwom z użyciem skradzionych i zagubionych dokumentów tożsamości.
Każdego dnia zdarza się kilkadziesiąt prób posłużenia się cudzym dokumentem tożsamości!
Wg danych z najnowszego 55. „Raportu o dokumentach infoDOK” w ciągu ostatnich 15 lat udaremniono 115,1 tys. prób wyłudzeń kredytów, na łączną kwotę 5,7 miliarda złotych. Zakładanie fikcyjnych firm, wynajem nieruchomości w celu kradzieży wyposażenia czy nielegalnego podnajmu, oszustwa w hotelach albo kradzieże wypożyczanych samochodów to tylko kilka kolejnych przykładów z możliwych sposobów wykorzystania kradzionych czy zagubionych dokumentów tożsamości. Wszystko to odbywa się w imieniu niewinnej osoby, która często dopiero po wielu miesiącach, czy nawet latach dowiaduje się o tym np. poprzez wezwanie do zapłaty, czy wezwanie do stawienia się w prokuraturze.
Jak przeciwdziałać przykrym konsekwencjom utraty dokumentów?
Wystarczy zgłosić się do swojego banku lub dowolnego banku, który wdrożył usługę zastrzegania dokumentów, także przez osoby, które nie są klientami żadnego banku – (aktualna lista tych banków znajduje się na stronie www.dokumentyzastrzezone.pl) i zastrzec numery seryjne utraconych dokumentów. Informacje są błyskawicznie przekazywane do wszystkich banków i innych instytucji korzystających z systemu (m.in. do Poczty Polskiej, operatorów telefonii komórkowej, notariuszy czy agencji pośrednictwa nieruchomościami).
Należy zastrzegać wszystkie utracone dokumenty potwierdzające tożsamość, a więc nie tylko dowód osobisty, ale i paszport, prawo jazdy, książeczkę żeglarską, książeczkę wojskową, dowód rejestracyjny lub kartę pobytu.
Tygodniowo zastrzeganych jest nawet 4.000 dokumentów! „Zastrzegać utracone dokumenty powinniśmy wszyscy – niezależnie od tego, czy jesteśmy już klientami jakiegoś banku, czy też nigdy z usług bankowych nie korzystaliśmy”.
Więcej informacji znajduje się na stronie -> www.dokumentyzastrzezone.pl
System zastrzegania kart płatniczych (+48) 828 828 828.
System Zastrzegania Kart to narzędzie uruchomione przez Związek Banków Polskich, które pozwala na szybkie i efektywne zastrzeganie skradzionych lub zagubionych kart płatniczych.
Wystarczy zadzwonić pod numer telefonu:
(+48) 828 828 828.
Jest to możliwe z każdego miejsca na świecie, o każdej porze, zarówno z telefonów stacjonarnych jak i komórkowych. Numer jest dostępny 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. Ułatwia kontakt z wydawcą karty płatniczej i jej zastrzeżenie w sytuacji, gdy czas odgrywa istotną rolę. Jedynym kosztem skorzystania z numeru dla użytkownika (posiadacza karty płatniczej) jest koszt połączenia, zgodny z tabelą opłat jego operatora.
Więcej informacji znajduje się na stronie -> www.zastrzegam.pl