
Informacja
Od 1 kwietnia 2022 r. zostaje przywrócona stacjonarna działalność punktów nieodpłatnej pomocy prawnej i nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego. Porady mogą być udzielane również za pośrednictwem środków komunikacji na odległość (m.in. telefon, mail).
Aby skorzystać z nieodpłatnej porady prawnej należy wcześniej telefonicznie umówić jej termin.
Zapisy na bezpłatne porady prawne odbywają się za pośrednictwem infolinii NPP prowadzonej przez Ośrodek Pomocy Społecznej w Gliwicach pod numerem telefonu: 517 081 054. Infolinia czynna jest od poniedziałku do piątku w godzinach od 8:30 do 10:30.
Punkty nieodpłatnej pomocy prawnej obsługiwane przez radców prawnych i adwokatów w znajdują się w:
- Ośrodku Pomocy Społecznej (Ośrodek Interencji Kryzysowej), ul. Sikorskiego 134 (radcy prawni i adwokaci), poniedziałek - piątek w godz. 8.00-12.00 i 12.30-16.30;
- Ośrodku Pomocy Społecznej, ul. Górnych Wałów 9 (adwokaci, poniedziałek - piątek w godz. 14.00-18.00.
Punkty nieodpłatnej pomocy prawnej i mediacji realizowanej przez Stowarzyszenie „Sursum Corda”, obsługiwane przez adwokatów, radców prawnych zlokalizowane są w:
- Centrum Sportowo-Kulturalnym "Łabędź" (przy ZSO nr 2), ul. Partyzantów 25 - czynny od poniedziałku do piątku w godziniach od 13.15 do 17.15,
- Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 2, ul. Kopernika 63 - czynny od poniedziałku do piątku w godziniach od 15.00 do 19.00, w terminie 19.12.2022 - 31.12.2022 r. punkt czynny w godzinach od 11.00 do 15.00.
W przypadku nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego i mediacji realizowanych przez Stowarzyszenie „Sursum Corda”, obsługiwane przez adwokatów, doradców obywatelskich w:
- Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej, ul. Gierymskiego 1 - czynny od poniedziałku do czwartku w godziniach od 14.00 do 18.00, w piątki w godzinach od 11.00 do 15.00,
- Centrum Sportowo-Kulturalnym "Łabędź" (przy ZSO nr 2), ul. Partyzantów 25 - czynny od poniedziałku do piątku w godziniach od 9.00 do 13.00.
W przypadku pytań prosimy o kontakt w godzinach pracy infolinii NPP Ośrodka Pomocy Społecznej w Gliwicach (codziennie od 8:30 do 10:30) pod numerem telefonu: 517 081 054 lub za pomocą poczty elektronicznej na adres: npp_gliwice@ops.gliwice.eu.
Lista jednostek nieodpłatnego poradnictwa
Informacje z zakresu nieodpłatnej pomocy prawnej dostępne również na stronie internetowej Stowarzyszenia Sursum Corda: https://www.sc.org.pl/co-robimy/nieodplatna-pomoc-prawna/nasze-punkty-pomocy/miasto-gliwice-2022/
Kto może skorzystać z nieodpłatnej pomocy prawnej i nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego?
Z nieopłatnej pomocy prawnej i nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego może skorzystać każda osoba fizyczna, która nie jest w stanie ponieść kosztów odpłatnej pomocy prawnej.
W związku z wprowadzeniem Tarczy 3.0, został zniesiony obowiązek składania oświadczeń o braku możliwości poniesienia kosztów odpłatnej pomocy prawnej. Ponadto rozszerzono zakres pomocy o sprawy, dotyczące prowadzenia działalności gospodarczej, a katalog osób uprawnionych do skorzystania z nieodpłatnej porady objął także osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą.
Nieodpłatna pomoc prawna obejmuje wsparcie w zakresie:
- prawa pracy,
- prawa cywilnego,
- prawa karnego,
- prawa administracyjnego,
- prawa rodzinnego i opiekuńczego,
- prawa celnego, dewizowego i handlowego,
- przygotowania do rozpoczęcia prowadzenia działalności gospodarczej,
- prawa podatkowego (również w zakresie prowadzenia działalności gospodarczej),
- ubezpieczenia społecznego,
- mediacji.
Formy nieodpłatnej pomocy prawnej:
- poinformowanie osoby uprawnionej o obowiązującym stanie prawnym oraz o przysługujących jej uprawnieniach lub o spoczywających na niej obowiązkach, w tym w związku z toczącym się postępowaniem przygotowawczym; administracyjnym, sądowym lub sądowoadministracyjnym;
- wskazanie sposobu rozwiązania problemu prawnego;
- sporządzenie projektu pisma w sprawach, o których mowa w pkt 1 i 2 z wyłączeniem pism procesowych w toczącym się postępowaniu przygotowawczym lub sądowym i pism w toczącym się postępowaniu sądowo-administracyjnym;
- sporządzenie projektu pisma o zwolnienie od kosztów sądowych lub o ustanowienie pełnomocnika z urzędu w postępowaniu sądowym lub adwokata, radcy prawnego, doradcy podatkowego lub rzecznika patentowego w postępowaniu sądowo-administracyjnym oraz poinformowanie o kosztach postępowania i ryzyku finansowym związanym ze skierowaniem sprawy na drogę sądową.
Nieodpłatne poradnictwo obywatelskie
Nieodpłatne poradnictwo obywatelskie stosowane jest w odniesieniu do problemów, których rozwiązanie wymaga bardziej wnikliwego zanalizowania sytuacji życiowej obywatela i źródeł problemu. Obejmuje działania dostosowane do indywidualnej sytuacji osoby uprawnionej, zmierzające do podniesienia świadomości prawnej z zakresu przysługujących uprawnień i wypełniania obowiązków obywatelskich, a także zrozumienia konsekwencji dokonanych wyborów rozwiązania problemów. W razie potrzeby, sporządzenie wspólnie z zainteresowanym planu działania i pomoc w jego realizowaniu. Nieodpłatne poradnictwo obywatelskie obejmuje w szczególności porady dla osób zadłużonych i porady z zakresu spraw mieszkaniowych oraz zabezpieczenia społecznego.
Edukacja prawna
Materiały przygotowane przez Stowarzyszenie Sursum Corda dotyczące:
- Pozbawienie władzy rodzicielskiej
- Zaśmiecanie lasu – konsekwencje karne
- Prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości
- Mediacje jako alternatywna metoda rozwiązywania konfliktów pracowniczych
Materiały dla uczniów szkół podstawowych, nauczycieli i rodziców
Pakiet edukacyjny "Młodzież a prawo" zawierający: wideolekcję wraz z konspektem zajęć dla nauczyciela, pedagoga, psychologa; komunikat oraz e-informator dla rodziców (do wysyłki za pomocą dziennika elektronicznego); 2 e-plansze dot. dostępności do systemu NPP i NPO (z możliwością wydruku).