Opis usługi:
Ustalenie lokalizacji inwestycji mieszkaniowej oraz inwestycji towarzyszącejWydział:
Wydział Planowania PrzestrzennegoCo powinienem wiedzieć?
Inwestycja mieszkaniowa - przedsięwzięcie obejmujące budowę, zmianę sposobu użytkowania lub przebudowę, w wyniku której powstaną budynek lub budynki mieszkalne wielorodzinne o łącznej liczbie lokali mieszkalnych nie mniejszej niż 25 lub budynki mieszkalne jednorodzinne o łącznej liczbie nie mniejszej niż 10, wraz z urządzeniami budowlanymi z nimi związanymi, drogami wewnętrznymi, a także roboty budowlane niezbędne do obsługi oraz prawidłowego wykonania tych prac; inwestycję mieszkaniową stanowią również części budynków przeznaczone na działalność handlową lub usługową;
Inwestycja towarzysząca - inwestycja w zakresie budowy, zmiany sposobu użytkowania lub przebudowy: sieci uzbrojenia terenu w rozumieniu art. 2 pkt 11 ustawy z dnia 17 maja 1989 r. - Prawo geodezyjne i kartograficzne (Dz.U. z 2021 r. poz. 1990, z 2022 r. poz. 1846 i 2185 oraz z 2023 r. poz. 803, 1615 i 1688), dróg publicznych, linii kolejowych, obiektów infrastruktury publicznego transportu zbiorowego, obiektów działalności kulturalnej, obiektów opieki nad dziećmi do lat 3, przedszkoli, szkół, placówek wsparcia dziennego, ambulatorium podstawowej opieki zdrowotnej, obiektów, w których prowadzona jest działalność z zakresu pomocy społecznej, obiektów służących działalności pożytku publicznego, obiektów sportu i rekreacji, obszarów zieleni publicznej, o których mowa w art. 2 pkt 25 ustawy z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, obiektów budowlanych przeznaczonych na działalność handlową lub usługową, o ile służą obsłudze mieszkańców budynków będących przedmiotem inwestycji mieszkaniowej.
Tryb załatwienia sprawy:
Uchwała Rady Miasta (uchwała ustalająca lokalizację inwestycji lub uchwała odmawiająca ustalenia lokalizacji inwestycji).
- Inwestor powinien sprawdzić, czy planowana inwestycja jest zgodna z planem ogólnym gminy oraz czy nie jest sprzeczna z uchwałą o utworzeniu parku kulturowego.
- Planowanej inwestycji nie lokalizuje się na terenach podlegających ochronie przed lokalizowaniem lub zabudową na podstawie odrębnych przepisów (w tym w otulinach form ochrony przyrody, na rodzinnych ogrodach działkowych i obszarach szczególnego zagrożenia powodzią), chyba że w trybie przepisów przewidujących tę ochronę inwestor uzyska zgodę na lokalizację inwestycji mieszkaniowej lub inwestycji towarzyszącej.
Inwestycji mieszkaniowych nie lokalizuje się w odległości, o której mowa w art. 4 ust. 4 ustawy z dnia 20 maja 2016 r. o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych, lub większej, jeżeli taka została ustalona w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego.
- Inwestor powinien sprawdzić czy dla planowanej inwestycji nie jest wymagana decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach, zgodnie z ustawą z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko.
- Inwestor powinien sprawdzić czy planowana inwestycja spełnia określone w ustawie o ułatwieniach w przygotowaniu i realizacji inwestycji mieszkaniowych oraz inwestycji towarzyszących standardy lokalizacji i realizacji inwestycji.
Kto może załatwić sprawę?
- Osoba fizyczna działająca osobiście lub przez pełnomocnika*.
- Osoba prawna działająca przez swoje organy lub działająca przez pełnomocnika*.
- Jednostka organizacyjna nie posiadająca osobowości prawnej działająca przez kierowników bądź osoby upoważnione do reprezentacji zgodnie ze statutem, regulaminem bądź umową lub działająca przez pełnomocnika*.
* wówczas wymagane jest pełnomocnictwo, opłacone opłatą skarbową.
Ile trwa załatwienie sprawy w urzędzie?
Rada Miasta podejmuje uchwałę o ustaleniu lokalizacji inwestycji bądź o odmowie ustalenia lokalizacji inwestycji w terminie 60 dni od dnia złożenia przez inwestora kompletnego wniosku. Termin ten może ulec wydłużeniu o 30 dni.
Sprawdź czy posiadasz wszystkie wymagane dokumenty?
- Wniosek o ustalenie lokalizacji inwestycji mieszkaniowej oraz inwestycji towarzyszącej
- wypełniony wniosek, który powinien zawierać:- kopię mapy zasadniczej lub w przypadku jej braku kopię mapy ewidencyjnej, przyjętej do państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego w skali 1:1000 lub większej, z zaznaczonymi granicami terenu objętego wnioskiem i obszaru, na który będzie oddziaływać planowana inwestycja,
- określenie planowanej minimalnej i maksymalnej powierzchni użytkowej mieszkań.
- określenie planowanej minimalnej i maksymalnej liczby mieszkań.
- określenie zakresu inwestycji przeznaczonego na działalność handlową lub usługową.
- określenie zmian w dotychczasowym sposobie zagospodarowania i uzbrojeniu terenu.
- analizę powiązania inwestycji mieszkaniowej z uzbrojeniem terenu.
- charakterystykę inwestycji mieszkaniowej, obejmującą określenie:
- zapotrzebowania na wodę, energię oraz sposobu odprowadzania lub oczyszczania ścieków, a także innych potrzeb w zakresie uzbrojenia terenu, niezbędnej liczby miejsc postojowych, jak również sposobu zagospodarowywania odpadów,
- planowanego sposobu zagospodarowania terenu oraz charakterystyki zabudowy i zagospodarowania terenu, w tym przeznaczenia projektowanych obiektów budowlanych, przedstawione w formie opisowej i graficznej,
- charakterystycznych parametrów technicznych inwestycji mieszkaniowej oraz danych charakteryzujących jej wpływ na środowisko.
- określenie minimalnego udziału powierzchni ogólnodostępnego, nieogrodzonego urządzonego terenu wypoczynku oraz rekreacji lub sportu lokalizowanego w ramach powierzchni biologicznie czynnej na terenie inwestycji mieszkaniowej,
- wskazanie nieruchomości, według katastru nieruchomości oraz księgi wieczystej, jeżeli została założona, na których mają być zlokalizowane obiekty objęte inwestycją mieszkaniową.
- wskazanie nieruchomości, według katastru nieruchomości oraz księgi wieczystej, jeżeli została założona, w stosunku do których decyzja o pozwoleniu na budowę inwestycji mieszkaniowej ma wywołać skutek, o którym mowa w art. 35 ust. 1 ustawy o ułatwieniach w przygotowaniu i realizacji inwestycji (…).
- wskazanie nieruchomości, o których mowa w art. 38 ust. 1 ustawy o ułatwieniach w przygotowaniu i realizacji inwestycji (…), według katastru nieruchomości oraz księgi wieczystej, jeżeli została założona.
- wskazanie, w jakim zakresie planowana inwestycja nie uwzględnia ustaleń miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, w przypadku wniosku o ustalenie lokalizacji na terenie, dla którego obowiązuje miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego.
- wskazanie, że planowana inwestycja jest zgodna z planem ogólnym gminy, oraz nie jest sprzeczna z uchwałą o utworzeniu parku kulturowego,
- wykazanie, że inwestycja mieszkaniowa odpowiada standardom, o których mowa w rozdziale 3 ustawy o ułatwieniach w przygotowaniu i realizacji inwestycji (…).
- Koncepcja urbanistyczno-architektoniczna, o której mowa w art. 6 ustawy o ułatwieniach w przygotowaniu i realizacji inwestycji (…), zawierająca w szczególności informacje w zakresie:
- struktury funkcjonalnej zabudowy i zagospodarowania terenu, w szczególności określenie podstawowych funkcji zabudowy i zagospodarowania terenu,
- układu urbanistycznego zespołów zabudowy i kompozycji architektonicznej obiektów o funkcji podstawowej,
- przebiegu głównych elementów sieci uzbrojenia terenu oraz dróg publicznych i wewnętrznych niezbędnych dla obsługi, proponowanej zabudowy i zagospodarowania terenu,
- etapów realizacji proponowanej zabudowy i zagospodarowania terenu,
- powiązania przestrzennego planowanej inwestycji z terenami otaczającymi
oraz zawierającą:
- uzasadnienie rozwiązania funkcjonalno-przestrzennego inwestycji mieszkaniowej, z uwzględnieniem charakteru zabudowy miejscowości i okolicy, w której inwestycja mieszkaniowa ma być zlokalizowana,
- wizualizację proponowanej zabudowy i zagospodarowania terenu sporządzoną w sposób umożliwiający zapoznanie się z nią osobom nieposiadającym wiedzy specjalistycznej.
Uwaga: Koncepcję urbanistyczno-architektoniczną, o której mowa powyżej, sporządza osoba, o której mowa w art. 5 ustawy z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, lub osoba wpisana na listę izby samorządu zawodowego architektów posiadająca uprawnienia budowlane do projektowania bez ograniczeń w specjalności architektonicznej lub uprawnienia budowlane do projektowania i kierowania robotami budowlanymi bez ograniczeń w specjalności architektonicznej.
- Oświadczenie inwestora, że nie zachodzi kolizja lokalizacji inwestycji mieszkaniowej z inwestycjami, o których mowa w art. 4 pkt 1-13 ustawy o ułatwieniach w przygotowaniu i realizacji inwestycji (…).
-
Uzgodnienie, o którym mowa w art. 10 ust. 2 ustawy o ułatwieniach w przygotowaniu i realizacji inwestycji (…), w przypadku realizacji inwestycji na terenach, o których mowa w art. 10 ust. 1 ww. ustawy.
-
Decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach zgodnie z ustawą z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko – jeżeli jest wymagana.
-
Porozumienie, o którym mowa w art. 22 ust. 1 ustawy o ułatwieniach w przygotowaniu i realizacji inwestycji (…), o ile zostało zawarte.
-
Zgodę na lokalizowanie inwestycji mieszkaniowej i/lub inwestycji towarzyszącej na terenach podlegających ochronie przed lokalizowaniem lub zabudową uzyskaną na podstawie przepisów odrębnych, przewidujących tę ochronę - jeżeli jest wymagana.
-
Zaświadczenie prezydenta miasta o możliwości przyjęcia nowych uczniów w szkole podstawowej, w liczbie dzieci stanowiącej nie mnie niż 7% planowanej liczby mieszkańców inwestycji mieszkaniowej.
-
Wzór pełnomocnictwa AB
- oryginał lub odpis pełnomocnictwa – jeżeli inwestor działa przez pełnomocnika.
Jakie opłaty należy ponieść i jak to zrobić?
W przypadku działania przez pełnomocnika: 17 zł (od każdego stosunku pełnomocnictwa) - przykłady wielości stosunków pełnomocnictwa.
Zwolnione z opłaty skarbowej są między innymi dokumenty stwierdzające udzielenie pełnomocnictwa oraz jego odpis, wypis lub kopia, poświadczone notarialnie lub przez uprawniony organ, upoważniające do odbioru dokumentów oraz pełnomocnictwa udzielone: małżonkowi, wstępnym, zstępnym lub rodzeństwu - wykaz stawek oraz zwolnień z opłaty skarbowej.
Opłaty należy dokonać przed dołączeniem pełnomocnictwa do akt sprawy.
Wpłat z tytułu opłaty skarbowej dokonywać można przelewem na rachunek bankowy w Banku Millennium S.A.:
Urząd Miejski w Gliwicach
Bank Millennium S.A. nr: 48 1160 2215 1108 0410 0000 0055
Opłaty można dokonać on-line. W tym celu należy kliknąć w link, który przekieruje do strony płatności internetowych obsługiwanych przez Autopay S.A., gdzie będzie można dokonać zapłaty wskazanej kwoty:
Opłata alternatywna:
17 zł Opłata skarbowa za pełnomocnictwo
Otrzymane w formie wiadomości e-mail potwierdzenie płatności należy wydrukować i przedstawić w urzędzie podczas załatwiania sprawy.
Jak krok po kroku załatwić sprawę?
Krok 1
Należy dokonać wstępnej oceny stanu faktycznego i prawnego terenu, na którym planuje się lokalizację inwestycji:
- mieszkaniowej,
- towarzyszącej,
- mieszkaniowej oraz towarzyszącej
W oparciu o informacje zawarte w części zatytułowanej: „Co powinienem wiedzieć?”
W przypadku konieczności uzyskania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach – należy przejść do kroku 2. Natomiast dla inwestycji niewymagającej uzyskania ww. decyzji należy przejść od razu do kroku 3.
Krok 2
Należy zapoznać się z opisem usługi -> Decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach oraz złożyć stosowny wniosek w Wydziale Środowiska UM Gliwice, wypełniając formularz wniosku o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dostępny we wskazanej karcie opisu usługi.
Uzyskaną decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach opatrzoną klauzulą ostateczności należy dołączyć do wniosku o ustalenie lokalizacji inwestycji mieszkaniowej oraz inwestycji towarzyszącej.
Krok 3
Należy zamówić w Wydziale Geodezji i Kartografii UM Gliwice kopię mapy zasadniczej lub w przypadku jej braku, kopię mapy ewidencyjnej wypełniając formularz "Wniosku o udostępnienie danych państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego" (formularz do pobrania z karty informacyjnej -> Zamawianie map i materiałów geodezyjnych z państwowego zasobu geodezyjnego) – w skali 1:1000 lub większej.
Można również złożyć zamówienie poprzez Internetowy Sklep Geodezyjny:
https://zasobgeodezyjny.gliwice.eu/e-uslugi/sklep-online/home
Krok 4
Należy sporządzić koncepcję urbanistyczno-architektoniczną, która uwzględnia zakres informacji opisany w części zatytułowanej: „Sprawdź czy posiadasz wszystkie wymagane dokumenty?”.
Krok 5
Należy pobrać "Wniosek o ustalenie lokalizacji inwestycji mieszkaniowej oraz inwestycji towarzyszącej" i wypełnić formularz, dołączając wymagane załączniki, zgodnie z informacją opisaną w części zatytułowanej: „Sprawdź czy posiadasz wszystkie wymagane dokumenty?”.
Uwaga: W związku z koniecznością przekazania do wiadomości inwestorowi otrzymanych uwag, a także opinii oraz stanowisk w sprawie uzgodnienia wniosku (w terminie 3 dni), wskazane jest podanie we wniosku adresu skrzynki elektronicznej, na który wysyłane będą niezwłocznie ww. dokumenty.
Krok 6
W przypadku działania przez pełnomocnika należy dokonać koniecznych wpłat z tytułu opłaty skarbowej za pełnomocnictwo, zgodnie z informacją zawartą w części zatytułowanej: „Jakie opłaty należy ponieść i jak to zrobić?”
Krok 7
Wniosek można złożyć w Biurze Obsługi Interesantów na stanowisku Biura Podawczego w budynku Urzędu Miejskiego przy ul. Zwycięstwa 21 lub przy ul. Jasnej 31A albo przesłać pocztą, albo złożyć drogą elektroniczną (poprzez platformę ePUAP lub podpisany kwalifikowanym podpisem elektronicznym) z załączonymi dowodami potwierdzającymi dokonanie niezbędnych opłat.
Krok 8
Do czasu podjęcia uchwały, inwestor może modyfikować wniosek. Modyfikacja wniosku może wynikać w szczególności ze zgłoszonych uwag, uzyskanych opinii oraz dokonanych uzgodnień.
Krok 9
Rada Miasta podejmuje uchwałę o ustaleniu lokalizacji inwestycji lub o odmowie ustalenia lokalizacji.
Uchwała przekazana zostanie inwestorowi w terminie 3 dni od dnia jej podjęcia.
Uwaga: Uchwała o ustaleniu lokalizacji podlega publikacji w wojewódzkim dzienniku urzędowym. Uchwała
o ustaleniu lokalizacji inwestycji mieszkaniowej wygasa, jeżeli przed upływem 6 lat od dnia opublikowania uchwały w wojewódzkim dzienniku urzędowym decyzja o pozwoleniu na budowę inwestycji mieszkaniowej nie stała się ostateczna.
Jak mogę uzyskać odpowiedź na dodatkowe pytania?
Sekretariat Wydziału Planowania Przestrzennego
Urząd Miejski w Gliwicach,
ul. Jasna 31A, 44-122 Gliwice
pokój 219 (II piętro) - codziennie w godzinach urzędowania Urzędu Miejskiego
tel. 32 338-65-02.
pp@um.gliwice.pl
Czy można załatwić sprawę bez konieczności przychodzenia do urzędu?
Tak
Wniosek wraz z kompletem dokumentów można przesłać pocztą.
Czy można załatwić sprawę elektronicznie?
Nie, sprawy nie można załatwić elektronicznie.Jakie przepisy prawne regulują załatwienie tej sprawy?
- Ustawa z dnia 5 lipca 2018r. o ułatwieniach w przygotowaniu i realizacji inwestycji mieszkaniowych oraz inwestycji towarzyszących
- Ustawa z dnia 8 marca 1990r. o samorządzie gminnym
- Ustawa z dnia 30 sierpnia 2002r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi
- Ustawa z dnia 16 listopada 2006 r. o opłacie skarbowej
- Ustawa z dnia 20 maja 2016 r. o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych
Uwaga: Nie stosuje się przepisów ustawy z dnia 14 czerwca 1960r. – Kodeks postępowania administracyjnego
Tryb odwoławczy
Skarga na uchwałę może być wniesiona w terminie 30 dni od dnia opublikowania uchwały w dzienniku urzędowym lub przekazania uchwały inwestorowi.
Do skargi, o której mowa powyżej stosuje się przepisy ustawy z dnia 30 sierpnia 2002r.
– Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi.
Skargi i wnioski
Skargi i wnioski związane z pracą urzędu można składać pisemnie pocztą, pisemnie bezpośrednio w urzędzie w godzinach jego pracy lub ustnie u wyznaczonego pracownika urzędu.
Skargi i wnioski można składać również pisemnie przy pomocy formularza elektronicznego znajdującego się na platformie ePUAP: Pismo ogólne do podmiotu publicznego